Medzinárodný arbitrážny tribunál v stredu vydal konečné rozhodnutie v spore medzi Slovenskou republikou a poľskou spoločnosťou Muszynianka. Plán prečerpávať minerálnu vodu cez hranice z prameňa na slovenskej strane do poľskej továrne jej v roku 2015 prekazila zmena ústavy. Poľský výrobca sa preto v na konci roka 2016 obrátil na medzinárodné súdy.
Govnet, húfnice SNS či Kičurove nákupy. Rada ÚVO opäť skúsi rozhodnúť o kontroverzných tendroch
Voda popod hranice
Poľský producent minerálky ešte v roku 2013 skúpil podiely viacerých akcionárov a vstúpil do slovenskej spoločnosti GFT Slovakia. Tá pri slovenskej obci Legnava následne vykúpila pozemky a postavila úpravňu vody. Než však stihla získať všetky potrebné povolenia vybudovanie potrubia prepájajúceho slovenský prameň s plničkou na poľskej strane, investičný plán prekazila zmena slovenskej legislatívy.
Od roku 2015 vošiel do platnosti ústavný zákon, ktorý definoval vodu ako strategickú surovinu a zakázal tak jej vývoz do zahraničia na obchodné účely. Zmena zákona znamenala aj pozastavenie vydávania potrebných povolení pre poľského investora. Spoločnosť Muszynianka zmenu legislatívy napadla, pretože podľa nej porušuje pravidlá voľného toku tovarov. Spustila preto voči Slovenskej republike medzinárodnú arbitráž. Arbitráž sa konala na Komisii OSN pre medzinárodné obchodné právo, ktorá má sídlo vo Viedni.
Alternatíva s výstavbou nového závodu na plnenie fliaš na slovenskej strane, ktorou by ústavný zákaz vývozu vody obišla, by podľa poľskej firmy bola nerentabilná, rovnako ako jej prevoz do poľskej továrne po cestách v cisternách. Za zamerenie investičného zámeru od Slovenska žiadala odškodnenie vo výške takmer 170 miliónov eur. Medzinárodný arbitrážny súd v stredu po viac ako troch rokoch rozhodol v prospech Slovenska a žalobcovi nepriznal žiadnu náhradu škody.
Dvanásť víťazstiev v rade
Vyhratý spor je z pohľadu Slovenska ďalším v dlhom rade úspechov na medzinárodných súdoch. „Ide už o dvanástu medzinárodnú investičnú arbitráž v rade, v ktorej Slovenská republika úspešne obhájila svoje záujmy. Slovenská republika naďalej zostáva jednou z mála krajín sveta, ktoré doteraz neboli zaviazané zaplatiť žalobcom žiadne náhrady škody,“ komentuje rozhodnutie medzinárodného súdu Ministerstvo financií.
Slovenskú republiku v spore zastupoval interný tím Ministerstva financií Slovenskej republiky spolu s advokátskou kanceláriou Squire Patton Boggs LLP.
Rozhodnutie arbitrážneho tribunálu vytvára dôležitý precedens aj pre ostatné štáty EÚ, nakoľko deklaruje, že Slovenská republika má právo v plnej miere ochraňovať svoje prírodné zdroje. „Z hľadiska právnej teórie ide zas o precedens týkajúci sa vyvodzovania zodpovednosti za škodu. Slovenská republika teda obhájila legalitu a proporcionalitu prijatej novely,“ dodáva rezort financií.