Slovensko od začiatku vojny na Ukrajine poskytlo viac ako 80 miliónov eur na zdravotnú starostlivosť pre ukrajinských občanov. Podľa Inštitútu sociálnej demokracie (ISD) to pre výdavky slovenského zdravotníctva predstavuje značnú záťaž, ktorú treba riešiť prostredníctvom refundácií. ISD priblížil, že na Slovensku dnes žije približne 140-tisíc občanov Ukrajiny. Ročné náklady na ich starostlivosť iba v štátnych nemocniciach dosahujú približne 15 miliónov eur. Ide o služby, ktoré zahŕňajú pohotovostnú starostlivosť, základné zdravotné služby a náročné akútne zákroky nutné na zabezpečenie zdravia a životov pre deti, seniorov aj dospelých prichádzajúcich z Ukrajiny.

Predseda správnej rady ISD Martin Halás podotkol, že Slovensko naďalej zodpovedne podporuje Ukrajinu a prejavuje solidaritu aj vo forme zdravotnej starostlivosti. To podľa neho vyjadruje, že Slovensku záleží na zdraví a bezpečnosti tých, ktorí sú v núdzi. Ako uviedol, pomoc pokračuje aj počas prebiehajúcich rokovaní o zvyšovaní miezd zdravotníkov, výpovedí lekárov, možného obmedzenia zdravotnej starostlivosti či výzve udržať financovanie zdravotníctva na prijateľnej úrovni.

„Otvára sa však najmä otázka, ako vyvážiť tieto výdavky na občanov Ukrajiny v kontexte ich refundácií z EÚ, ako aj ich započítania do obranných výdavkov, kde by to bolo najlogickejšie,“ dodal Halás s tým, že po prípadnej refundácii by mohli byť prostriedky použité na zdravotnú starostlivosť pre občanov Ukrajiny využité na zlepšenie pracovných podmienok a odmeňovanie slovenských zdravotníkov. Podľa Halása tu bude kľúčové, aby rezort zdravotníctva na úrovni EÚ čím skôr našiel možnosti refundácie výdavkov. „Aktuálne hľadáme na požiadavky lekárov na dofinancovanie ich miezd viac ako 70 miliónov eur, pričom 80 miliónov eur sme zaplatili za zdravotnú starostlivosť tisíckam občanov Ukrajiny, ktorí utiekli pred vojnovým konfliktom,“ doplnil Halás.

Halás je názoru, že by Slovensko malo presne vyčísliť všetky finančné prostriedky, ktoré od začiatku konfliktu vynaložilo, najmä v kontexte obranných výdavkov na úrovni dvoch percent HDP ako súčasť záväzkov voči NATO. Upozornil, že nejde o kritiku vynakladanie humanitárnych výdavkov pre Ukrajincov. Chceme ale, aby sme pri nedostatku financií v našom zdravotníctve a hrozbe výpovedí lekárov zvažovali nielen výdavky, ale aj ďalšie oprávnené príjmy do systému zdravotníctva,“ vysvetlil Halás s tým, že tieto výdavky od začiatku vojny by mali byť refundované z EÚ a považované za oprávnené výdavky obranného rozpočtu. „To isté platí pre výdavky pre sociálny systém, školstvo či samosprávy pre občanov Ukrajiny,“ uzavrel Halás.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke rozlúčka so stíhačkami MIG-29 na 11. ročníku Medzinárodných leteckých dní SIAF v priestoroch Leteckej základne Malacky-Kuchyňa v sobotu 27. augusta 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Významná pomoc. Slovensko darovalo Ukrajine vojenský majetok za 700 miliónov eur