Plánované americké clá na úrovni 10 percent na všetky tovary z EÚ môžu zasiahnuť nielen Nemecko, Írsko a Taliansko, ale aj ďalšie európske krajiny. Krátko pred prezidentskými voľbami sa republikánsky kandidát Donald Trump vyjadril: „Oni (krajiny EÚ) neberú naše autá. Neberú naše poľnohospodárske produkty. Predávajú milióny áut v Spojených štátoch. Nie, nie, nie, budú musieť zaplatiť vysokú cenu.“
Po jeho volebnom víťazstve sa EÚ pripravuje na možné zavedenie 10-percentného cla. Portál Euronews Business zanalyzoval exporty jednotlivých krajín do USA. V roku 2023 jasne dominovalo Nemecko, ktoré podľa Eurostatu vyviezlo do USA tovar v hodnote 157,7 miliardy eur. Nasledovali Taliansko a Írsko s exportmi vo výške 67,3 miliardy a 51,6 miliardy eur.
Návrat Trumpa do Bieleho domu škodí euru už teraz. Investori sa ho zbavujú
Tieto tri krajiny spolu tvoria 55 percent vývozu EÚ do USA. Francúzsko poslalo do USA tovary v hodnote 43,9 miliardy eur, Holandsko 40,5 miliardy, Belgicko 31,3 miliardy a Španielsko 18,9 miliardy.
Analyzovať podiel USA na exportoch jednotlivých krajín mimo EÚ pomáha identifikovať riziká pre jednotlivé štáty, a to aj pre tie, ktoré majú menšie celkové exportné objemy. V roku 2023 malo najväčší podiel Írsko, kde 45,8 percenta exportov mimo EÚ smerovalo do USA. Takmer polovica írskych vývozov mimo Únie teda šla na americký trh.
Okrem Írska dosiahlo podiel 20 percent alebo viac ďalších sedem krajín EÚ; konkrétne Fínsko, Rakúsko, Portugalsko, Taliansko, Nemecko, Švédsko, ale aj Slovensko.
Z najväčších štyroch ekonomík EÚ má Španielsko najnižší podiel exportov do USA na úrovni 13 percent, nasledované Francúzskom so 16 percentami.