Informoval o tom minister hospodárstva Richard Sulík. Slovensko v súčasnosti dováža urán od ruskej spoločnosti TVEL - ide o dcérsku spoločnosť štátom vlastneného giganta Rosatom – ktorá je najväčším dodávateľom paliva pre reaktory typu VVER-440. Urán je hlavnou zložkou potrebnou na výrobu jadrového paliva, a Rusko – spolu s Kazachstanom – zodpovedá za viac ako polovicu svetových dodávok.
Súčasnou alternatívou k TVEL je americká spoločnosť Westinghouse, ktorá v roku 2018 získala osvedčenie a svoju prvú zmluvu podpísala iba minulý rok. Zatiaľ čo jej výrobný závod sa nachádza v Švédsku, analytici sa obávajú, či bude spoločnosť schopná vyrobiť potrebné množstvo paliva, píše Euractiv.
Tak skoro by k ťažbe nedošlo
Slovensko má dve významné ložiská uránu – obidva na východe krajiny.
Podľa slovenského zákona by však obyvatelia neďalekých dedín museli s ťažbou súhlasiť. Obyvatelia už v minulosti vyjadrili svoj nesúhlas s ťažbou a prieskumom ložísk v rozmedzí rokov 2005 až 2015, keď mala kanadská spoločnosť Tournigan Energy záujem investovať do takýchto baní.
Ak by aj obyvatelia súhlasili alebo by vláda zmenila zákony, spustenie ťažobných prác by trvalo niekoľko rokov. „Ak by všetky štúdie a posudky vyšli v prospech ťažobného povolenia, o bani by sme sa teoreticky mohli baviť až v priebehu troch či štyroch rokov,“ ozrejmil Tomáš Bálint, majiteľ spoločnosti, ktorá sa zúčastňovala na prieskume dvoch slovenských ložísk.
Je preto nepravdepodobné, že ťažba slovenského uránu by mohla vyriešiť súčasný nedostatok jadrového paliva.