Slovensko si udržalo pozíciu na finančných trhoch. Jedna z najrenomovanejších ratingových agentúr Standard & Poor's (S&P) v piatok zverejnila svoje najnovšie hodnotenie Slovenskej republiky. Dobrou správou je, že Slovensko si udržiava rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom. Ratingová agentúra S&P patrí medzi najuznávanejšie na svete. Jej rating pre Slovenskú republiku zostáva nezmenený a je dokonca o dva stupne vyšší ako aktuálny rating agentúry Fitch a o stupeň vyšší ako rating Moody's.
Agentúra oceňuje najmä prijatý balík konsolidačných opatrení. Práve prostredníctvom nich sa súčasná vláda snaží napraviť stav verejných financií, ktorý výrazne zhoršili vlády medzi rokmi 2020 a 2023.
Stabilný výhľad, ktorý agentúra potvrdila, odzrkadľuje očakávanie, že deficit Slovenska, najmä vďaka prijatým konsolidačným opatreniam vlády začne postupne klesať. Trajektóriu poklesu nastavilo Ministerstvo financií SR už v rozpočte na rok 2024 a najnovšie ju potvrdilo aj v návrhu na rok 2025. Deficit by mal podľa ministerstva financií budúci rok klesnúť na úroveň 4,7 percenta HDP a do roku 2027 na tri percentá HDP.
„Pozitívne hodnotíme rozsiahly balík fiškálnej konsolidácie, ktorý vláda nedávno prijala a ktorý nadobudne účinnosť v roku 2025, pretože rozhodujúcim spôsobom rieši naliehavú potrebu konsolidácie. Vláda sa rozhodla zvýšiť DPH s niekoľkými výnimkami, ktorých cieľom je nájsť rovnováhu medzi potrebou konsolidácie a jej sociálno-ekonomickými prioritami,“ píše vo svojej správe agentúra.
Podľa agentúry S&P zostáva naša ekonomika odolná, a to aj napriek oslabeniu eurozóny. Ekonomický rast podľa odhadov agentúry vzrastie v roku 2024 o 2,3 percenta a v roku 2025 o 2,1 percenta. Tento rast potiahnu najmä investície z fondov EÚ a Plánu obnovy a odolnosti SR, ktoré budú pre slovenskú ekonomiku kľúčové.
Agentúra očakáva pomerne priaznivý vývoj trhu práce, keďže miera nezamestnanosti by sa mala držať na historickom minime, a to mierne nad úrovňou päť percent. Prijaté konsolidačné oparenia vyvolajú podľa agentúry očakávaný vyšší tlak na infláciu, ktorá by však mala do roku 2027 klesnúť z úrovne približne päť percent na 2,4 percenta.
„Po vládach medzi rokmi 2020 až 2023 sme zdedili najhoršie verejné financie v celej Európskej únii. Náročné konsolidačné opatrenia boli nevyhnutnosťou, na tom je všeobecná zhoda. Ak by sme nič neurobili, dlh Slovenskej republiky by stúpol do roku 2027 až na takmer 71,5 percenta a na finančných trhoch by sme prišli o stovky miliónov eur, ktoré môžeme použiť v prospech ľudí na Slovensku. Potvrdenie ratingu od najrenomovanejšej agentúry je dôležitý signál pre finančné trhy,“ povedal minister financií Ladislav Kamenický.
Ďalšie hodnotenia ratingov očakáva ministerstvo financií od ratingových agentúr Fitch a Moody’s v prvej polovici decembra.