Envirorezort plní všetky ciele z plánu obnovy. Minister životného prostredia Tomáš Taraba sa ohradil voči vyjadreniam, že mešká s úlohami z plány obnovy. S Európskou komisiou všetko vykomunikuje tak, že Slovensko nepríde ani o jeden cent. Tomáš Taraba to uviedol na piatkovej tlačovej konferencii.

Plán obnovy, ktorý vypracovala predošlá vláda, nebol podľa Tomáša Tarabu s nikým odkonzultovaný. Do časti dekarbonizácie napísali firmu U.S. Steel, ktorá mala dostať peniaze na dekarbonizáciu svojich pecí. Tomáš Taraba tvrdí, že sa s oceliarskou firmou nedohodli a tá peniaze z plánu obnovy nechce.

Stabilizácia podnikateľskej činnosti fabrík

„Máme dohodu s EK, že predložíme štúdiu realizovateľnosti pre nový investičný zámer, ktorý pripravujeme s celým slovenským priemyslom. Zdá sa nám, že je jediný udržateľný, aby sa zachytával oxid uhličitý nejakým spôsobom, čo by znamenalo, že by neboli firmy a fabriky nútené realizovať obrovské investície do svojich technológií, ktoré už z veľkej časti urobili,“ povedal Tomáš Taraba. Dodal, že takto by sa dalo dôjsť k modelu, ktorý by výrazným spôsobom stabilizoval podnikateľskú činnosť fabrík.

Výkup pozemkov od súkromných vlastníkov

Minister pokračoval, že cieľ výkupu pozemkov od súkromných vlastníkov v národných parkoch z plánu obnovy identifikovali ako „dosť nedobrý realitný biznis“. Do výkupu sa prihlásili majitelia s 3 000 hektármi a na výkup by potrebovali namiesto zamýšľaných 70 miliónov eur 300 miliónov eur. Na to by envirorezort potreboval od ministerstva financií ďalšie peniaze, skonštatoval Tomáš Taraba.

„Ak ide o to, že sa má zvýšiť plocha na liste vlastníctva v národných parkoch, ktorú vlastní, my k piatku máme dodatočnú plochu vo výške približne 36 000 hektárov, poznamenal minister s tým, že územia pochádzajú z delimitácie lesov do vlastníctva národných parkov. Tvrdí, že tým pádom cieľ splnili v oveľa väčšom rámci. V prípade, že by bolo potrebné pozemky ešte „dovykupovať“, rezort na to chce využiť Slovenský pozemkový fond a pozemky nezistených vlastníkov.

Zákon o krajinnom plánovaní

Tomáš Taraba na tlačovej konferencii zároveň poukázal na zákon o krajinnom plánovaní, ktorý je zahrnutý v pláne obnovy.

„Ten zákon keby prešiel v tej podobe, ako si to tu niekto vymyslel, tak na Slovensku stavebné procesy nebudú trvať sedem, ale 14 rokov,“ podotkol. „Drvivá väčšina“ navrhovanej legislatívy je podľa ministra už zahrnutá v zákone o územnom plánovaní. „Komunikujeme s EK a ukazujeme im detailne pripomienky aj ministerstva dopravy a ostatných,“ povedal Tomáš Taraba.

Ďalšie dôležité správy

Štát by na seba mal prevziať povinnosti zásobovania vodou, vyhlásilo Progresívne Slovensko
Neprehliadnite

Štát by na seba mal prevziať povinnosti zásobovania vodou, vyhlásilo Progresívne Slovensko