V nedeľu 30. júna uplynula predĺžená lehota na prenesenie európskej smernice RED II o obnoviteľných zdrojoch energie (OZE) do slovenskej legislatívy. Slovensko si túto povinnosť opakovane nesplnilo. Hrozí, že príde o finančné prostriedky Európskej únie, ktoré doteraz Únia poskytla vo výške približne 286 miliónov eur. Európska komisia môže žalovať Slovenskú republiku pred Súdnym dvorom EÚ, čo môže vyústiť do pokút, informovala v stredu Klimatická koalícia.
„Slovensko sa zaviazalo dosahovať ciele podľa predpisov EÚ a má na to podporu aj zdroje z Únie. Dobre nastavené obnoviteľné zdroje sú najlacnejší a najbezpečnejší zdroj energie. Slovensko, rovnako ako ostatné členské štáty EÚ, má k dispozícii právny rámec aj financie na ich rozvoj. Hýbeme sa však pomaly a je otázne, či dobrým smerom,“ povedala koordinátorka Klimatickej koalície Dana Mareková.
Klimatická koalícia upozornila napríklad na stagnujúci rozvoj veternej energie. Od roku 2003 nebola postavená na Slovensku žiadna nová veterná elektráreň a aktuálne je 24 projektov uviaznutých v procese povoľovania. Organizácie v liste pre ministerku hospodárstva Denisu Sakovú a ministra životného prostredia Tomáša Tarabu navrhli niekoľko krokov, ktoré by mala vláda urobiť s cieľom zlepšenia aktuálneho stavu veterných elektrární.
Medzi tieto kroky patrí zmapovanie vhodných území na rozvoj OZE a určenie lokalít, kde by mohla byť výstavba OZE povolená v zrýchlenom režime. Navrhli taktiež odstránenie technických a legislatívnych bariér a efektívne nastavenie povoľovacích procesov. Koalícia poukázala aj na doterajšie zmeny zákonov týkajúcich sa OZE, ktoré podľa nej priniesli ešte viac chaosu do existujúcej legislatívy.