Slovensko sa stalo jednou z víťazných krajín medzinárodnej súťaže Phoenix, ktorej cieľom je podpora odklonu od spaľovania uhlia.

Získalo tak grant pre financovanie štúdie o uskutočniteľnosti malých modulárnych reaktorov, ktorý podporí vláda USA v hodnote do dvoch miliónov eur. Na štvrtkovom brífingu k podujatiu Project Phoenix Workshop to uviedol generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček a ministerka hospodárstva Denisa Saková.

V rámci štúdie budú analyzované náklady na výstavbu a prevádzku SMR, pričom bude pripravený harmonogram povoľovacieho procesu a výstavby.

„Bližšie posúdime päť slovenských lokalít pre prípadnú budúcu výstavbu SMR, konkrétne areál existujúcich jadrových elektrární Jaslovské Bohunice a Mochovce, areál tepelných elektrární Nováky a Vojany a areál východoslovenskej oceliarne U. S. Steel,“ uviedol Strýček.

Technológie SMR podľa Sakovej predstavujú nízkouhlíkovú alternatívu k energetike na báze uhlia a sú bezpečnejším a ekologicky prijateľnejším riešením.

„Môžu významne pomôcť krajinám dosiahnuť svoje klimatické ciele. V tomto ohľade je žiaduce poskytnúť jasné signály a politickú podporu jadrovej energetike, aby sa rozvíjala v stabilnom a predvídateľnom prostredí týchto nových technológií,“ dodala.

Ďalšie dôležité správy

Tretí blok jadrovej elektrárne Vogtle pri meste Waynesboro v štáte Georgia.
Neprehliadnite

USA sa chcú zbaviť závislosti od ruského jadrového paliva. Je to otázka národnej bezpečnosti