Slovensko eviduje v budovaní vodárenskej infraštruktúry obrovský investičný dlh, a to vyše 1,5 miliardy eur. Súčasné vedenie envirorezortu podporuje stabilný prístup k vode. V tejto súvislosti zintenzívňuje pomoc samosprávam v oblasti vodárenských projektov prostredníctvom európskych fondov a Envirofondu. Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR v súvislosti so Svetovým dňom vody, ktorý pripadá na 22. marca.

V rámci Programu Slovensko je alokovaných celkovo takmer 600 miliónov eur na opatrenia zamerané na podporu udržateľného vodného hospodárstva. Z toho na zabezpečenie zásobovania obyvateľstva pitnou vodou a obnovu infraštruktúry je vyčlenených približne 146 miliónov eur, priblížilo MŽP. Národné spolufinancovanie predstavuje podľa neho ďalších asi 26 miliónov eur.

Slovensko má podľa MŽP bohaté zásoby vody. Vďaka zdrojom kvalitných podzemných vôd patrí k štátom, v ktorých podzemná voda predstavuje najvhodnejší zdroj pitnej vody. „Mali by sme byť aktívnejší aj na medzinárodnom poli, pretože voda je nedostatkovým tovarom a je čoraz vzácnejšia. Veľa národov a štátov vo svete je odkázaných na dovoz vody alebo revolučný manažment vôd. Slovensko je v tejto veci ochotné pomáhať druhým a byť súčasťou hydrodiplomacie,“ povedal minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS).

MŽP deklaruje stabilizáciu financovania Slovenského vodohospodárskeho podniku, ktorý je správcom vodných tokov. Momentálne pracuje aj na Koncepcii vodnej politiky SR do roku 2030 s výhľadom do roku 2050.

Ďalšie dôležité správy

Používate vodu z vodovodu na čistenie zubov, výrobu kávy alebo nápojov?
2 áno

0 nie
Neprehliadnite

Vláda zavádza novú daň z vody. Dôsledkom budú jej vyššie ceny, upozorňuje SaS