Na Slovensko sa v minulom roku doviezol odpad z deviatich európskych krajín. Najviac odpadu pochádza z Talianska. Väčšina dovezeného odpadu putovala na zhodnotenie do cementárne v obci Rohožník v okrese Malacky.

Ministerstvo životného prostredia povolilo doviezť celkovo 624 780 ton odpadu. Vyplýva to z prehľadu rozhodnutí na cezhraničnú prepravu a dovoz odpadov vydaných v roku 2023.

Odpad doviezli na Slovensko aj z Rakúska, Bieloruska, Maďarska, Nemecka, Česka, Švajčiarska, Poľska a Slovinska. Väčšina odpadu sa podľa prehľadu používa ako palivo. Niektorý odpad putoval na recykláciu.

Zo zahraničia sa odpad dostáva okrem Rohožníka aj do cementárne v obci Horné Srnie v okrese Trenčín a do Považskej cementárne v obci Ladce (okres Ilava). Ďalej tiež končí v Pezinku, Zvolene, Dubnici nad Váhom, Turni nad Bodvou, Bratislave, Holíči, Slovenskej Ľupči, Seredi, Žarnovici a Malackách, vyplýva z prehľadu rozhodnutí.

Najviac dovážaný je horľavý odpad a zmiešané materiály z mechanického spracovania odpadu. Taktiež drevo, piliny, plasty a guma, rôzne oleje, olovené batérie, transformátory a kondenzátory s obsahom PCB látok či odpadové farby a laky.

Ďalšie dôležité správy

V obci Košeca v Ilavskom okrese začali systematicky triediť odpad už v roku 2008. V rovnakom roku začala samospráva aj finančne motivovať svojich obyvateľov k separovanému zberu. Na vyššiu úroveň posunuli separovanie v Košeci pred dvoma rokmi, kedy ako v prvej samospráve na Slovensku začali odpad z každej domácnosti elektronicky evidovať. Na snímke nádoby na separovaný zber odpadu v obci. Košeca, 8. júna 2021. FOTO TASR - Radovan Stoklasa
Neprehliadnite

Slováci triedia odpad čoraz viac a lepšie. Pomáha informovanie aj motivácia zo strany samospráv