Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok absolvoval politické konzultácie v Alžírskej ľudovej a demokratickej republike. Pracovné stretnutia potvrdili záujem o väčšiu intenzitu bilaterálnej politickej i hospodárskej spolupráce, čomu vo výraznej miere pomôže aj zriadenie zastupiteľského úradu Slovenskej republiky v Alžíri.
„Veľmi ma teší, že pozorujeme pozitívnu dynamiku v oživovaní vzájomného politického dialógu a hospodárskej spolupráce medzi Slovenskom a Alžírskom. Základom pre takúto spoluprácu sú nielen naše historické väzby, ale aj spoločné politické, ekonomické a bezpečnostné výzvy,“ uviedol štátny tajomník Marek Eštok po rokovaní s Lounesom Magramanom, generálnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí Alžírska.
Spolupráca a rozvoj hospodárskych vzťahov
Partneri sa zhodli, že cesta, ako podporiť a posilňovať vzťahy medzi Slovenskom a Alžírskom je aktívnejší politický dialóg, podpora podnikateľských kontaktov a spoločná práca na rozvoji hospodárskych vzťahov. Potenciál spolupráce vidia rovnako v oblasti cestovného ruchu, študentských výmen či v oblasti vedy a výskumu.
Stretnutie poskytlo príležitosť na rozhovor aj o aktuálnych témach regionálnej bezpečnosti vrátane vývoja na Blízkom východe, v Saheli, Líbyi a Stredomorí a zhodnotenie perspektív vývoja vzťahov Alžírska s Európskou úniou. Vysoký potenciál v strednodobom a dlhodobom horizonte má pre Slovensko spolupráca v energetike, najmä v dodávkach plynu. Až 90 percent alžírskeho exportu plynu smeruje do Európskej únie a Alžírsko pokrýva približne 17-18 percent jej potrieb.
„Počas stretnutia som zároveň vyjadril záujem o zdieľanie skúseností z nestáleho členstva Alžírska v Bezpečnostnej rade OSN v rokoch 2024 až 2025, s ktorým nás spája spoločná podpora efektívneho multilateralizmu, mierových iniciatív a politických riešení konfliktov a kríz vo svete“, doplnil Marek Eštok.
Dohoda o riešení finančných záležitostí
V mene Slovenska štátny tajomník Marek Eštok počas pracovnej návštevy Alžíru podpísal Dohodu o riešení finančných záležitostí medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Českej republiky na jednej strane a vládou Alžírskej ľudovej a demokratickej republiky na druhej strane, ktorou sa úspešne doriešila finančná pohľadávka Slovenska voči Alžírsku, ktorá bola súčasťou Úverovej dohody medzi ČSSR a Alžírskom z roku 1984.