Predseda Rady slovenských exportérov Lukáš Parízek absolvoval niekoľkodňovú pracovnú návštevu Uzbekistanu, v rámci ktorej rokoval v Taškente na viacerých ministerstvách a inštitúciách s partnermi zo štátneho, ale aj súkromného sektora. V rámci tejto návštevy cestoval aj do Nukusu, hlavného mesta autonómnej republiky Karakalpakstan, kde slovenských predstaviteľov privítal predseda vlády Farchad Jermanov, informuje Rada slovenských exportérov.
V Karakalpakstane realizujú obchodné aktivity viaceré slovenské spoločnosti a plánuje sa tam výstavba medicínskej manufaktúry, ako aj spustenie laboratória slovenskej spoločnosti DB Biotech. Parízek tiež rokoval s vedením regionálnej obchodnej a priemyselnej komory, s ktorou sa Rada slovenských exportérov dohodla na partnerstve. Cieľom tejto spolupráce je posilniť obchodné kontakty medzi Slovenskom a Uzbekistanom a podporiť najmä konkrétne možnosti pre obchodnú spoluprácu medzi oboma krajinami. Obe organizácie sa dohodli na posilnení informačnej výmeny, k vzájomnej podpore v obchodných aktivitách a rozvoju obchodných príležitostí medzi uzbeckými a slovenskými podnikateľmi.
„V Uzbekistane som tretí krát za ostatných sedem rokov a vidím významný progres v ekonomických reformách a podnikateľskom prostredí. Je na mieste, tieto pozitívne zmeny využiť ku prospechu našich podnikateľov. S 35 miliónmi obyvateľov je Uzbekistan najväčší trh Strednej Ázie. Evidujeme tu viaceré úspešné projekty našich exportérov ako aj prítomnosť napríklad Chirana Medical alebo DB Biotech. Presun výroby do Uzbekistanu ohlásila aj oravská metalurgická spoločnosť OFZ. Aj preto je potrebné užšie spolupracovať s našimi stredoázijskými partnermi,“ uviedol L. Parízek, predseda Rady slovenských exportérov.
- Rada slovenských exportérov
Rada slovenských exportérov v rámci svojej činnosti pôsobí ako platforma pre efektívnu komunikáciu a informačnú podporu pre podnikateľský sektor smerom k štátnym inštitúciám či zahraničným partnerom. Táto profesionálna asociácia firiem a odborníkov vznikla v roku 2020 s ambíciou podporovať slovenský zahraničný obchod a presadzovať ich záujmy v celospoločenskej diskusii. V súčasnosti má Rada vyše 100 členov a 20 partnerov zo všetkých segmentov, ktorí exportujú produkty a služby do celého sveta. Rada slovenských exportérov je členom Rady vlády pre konkurencieschopnosť a produktivitu SR a globálne posilňuje svoje partnerstvá vrátane regiónu Strednej Ázie, kde má etablované partnerstvá a pracovné vzťahy najmä v Kazachstane, Uzbekistane a Tadžikistane.