V prvom polroku bol počet kybernetických útokov na jednu organizáciu na Slovensku priemerne 801 za týždeň. Najviac hrozieb pritom evidoval výrobný sektor. V júni sa počet kyberútokov v porovnaní s januárom tohto roka takmer strojnásobil. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Check Point Research.

Vo výrobnom sektore evidovali systémy telemetrie priemerne 1 380 útokov týždenne. Nasledujú kyberútoky vo verejnej správe a v obrannom sektore. Týždenný priemer 801 kyberútokov na jednu organizáciu na Slovensku bol podľa spoločnosti mierne pod svetovým priemerom.

Škodlivé kódy sa najčastejšie podľa analýzy k používateľom dostali cez e-maily, pričom v júni išlo až o 78 percent škodlivých súborov. Tieto súbory mali najčastejšie koncovku .exe, ale až 36 percent škodlivých príloh bolo vo formáte .docx alebo .xls. Spoločnosť dodala, že masívne phishingové kampane sú zamerané na používateľov na všetkých úrovniach. Cieľom je preniknúť do systémov alebo ukradnúť a zneužiť citlivé údaje.

„Prvou obrannou líniou, ktorú dokážeme vybudovať a posilňovať v každej organizácii bez rozdielu veľkosti a zamerania, sú sami používatelia. Ich schopnosť rozoznať útok na základnej úrovni, pozornosť a opatrnosť sú kľúčovým faktormi kybernetickej bezpečnosti,“ povedal Tomáš Valenta zo spoločnosti Check Point Software Technologies.

Najrozšírenejším malvérom bol podľa analýzy na Slovensku v júni botnet s názvom Androxgh0st. Zameriava sa na platformy Windows, Mac aj Linux a pre počiatočnú infekciu využíva viacero zraniteľností. Malvér kradne citlivé informácie a jeho rôzne varianty vyhľadávajú u obetí rôzne typy informácií.

Ďalšie dôležité správy

Hacker
Neprehliadnite

Hekeri ukradli údaje takmer všetkých zákazníkov AT&T