Chladné počasie sa počas aktuálnej vykurovacej sezóny odrazilo aj na zhoršenej kvalite ovzdušia. Slovenský hydrometeorologický ústav od decembra minulého roka vydal už viacero upozornení na vznik smogovej situácie, ktorú majú na svedomí hlavne lokálne kúreniská na tuhé palivá. SHMÚ ako prevádzkovateľ smogového varovného systému v posledných dvoch mesiacoch upozorňuje na vysoké koncentrácie škodlivých prachových častíc v okolí mesta Jelšava a okrese Čadca.

Za zhoršením kvality ovzdušia možno hľadať niekoľko stotisíc domácností, ktoré používajú na vykurovanie pevné palivá. Spaľovanie dreva a uhlia v individuálnom vykurovaní v domácnostiach produkuje látky znečisťujúce ovzdušie, a tým negatívne ovplyvňuje ľudské zdravie. Domácnosti sa začali vracať od vykurovania plynom k spaľovaniu dreva a uhlia. Pre zdražovanie vývozu odpadov sa niektoré domácnosti dokonca rozhodli spaľovať aj tuhý odpad.

„Niektoré domácnosti aj v plynofikovaných oblastiach v minulých rokoch z obáv z nedostatku dodávok a vysokých cien energií vymenili nízkoemisný zemný plyn za vykurovanie pevnými palivami. Zemný plyn má pritom pri spaľovaní podstatne menej škodlivín a neprodukujú sa takmer žiadne mikroskopické prachové častice,“ uviedol hovorca SPP-distribúcia Milan Vanga.

Návrat od spaľovania tuhých palív späť k vykurovaniu zemným plynom má podľa neho okrem environmentálneho významu aj ekonomickú logiku. „Možnosti tranzitných trás plynu na Slovensko sú dnes oveľa širšie ako pred ruskou inváziou na Ukrajinu, čo má pozitívny vplyv na spoľahlivosť dodávok a jeho cenu, ktorá sa už na spotových trhoch priblížila k cene spred konfliktu u našich východných susedov,“ konštatoval Milan Vanga.

Ďalšie dôležité správy

.
Neprehliadnite

Zvyškové teplo využívame neefektívne. Na Slovensku by mohlo vykurovať takmer pätinu bytov