Slovenské domácnosti sa pre vykurovanie nemalou mierou podieľajú na tvorbe emisií. Podľa údajov Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), emisie z vykurovania domácností tvoria takmer 13 percent z celkových emisií v slovenskej energetike. Slováci tak pri vykurovaní svojich domácností vyprodukujú ročne 3,5 milióna ton oxidu uhličitého.
Slováci využívajú najmä drevo
Ako vyplýva zo štatistického zisťovania SHMÚ v domácnostiach s individuálnym vykurovaním, až 82 percent slovenských domácností využíva na vykurovanie ako palivo drevo. Priemerná ročná spotreba dreva na vykurovanie sa pohybuje na úrovni 7,3 tony. Väčšina domácností kupuje drevo na Slovensku a 79 percent domácností drevo skladuje aspoň jednu sezónu, alebo kupuje suché drevo. Najviac dreva sa spotrebuje v Banskobystrickom kraji, najmenej v Bratislavskom kraji. Osem percent slovenských domácnosti vykuruje aj prostredníctvom čierneho uhlia, päť percent prostredníctvom uhoľných brikiet, štyri percentá prostredníctvom drevených peliet a tri percentá drevenými briketami.
Priemerný vek klasických, splyňovacích a automatických kotlov v slovenských domácnostiach je takmer 12 rokov. Priemerný vek krbových kachieľ a krbov je 17 rokov. Slovenskí meteorológovia zistili, že 89 percent kotlov nie je starších ako 20 rokov. Najnižší priemerný vek kotlov 10 rokov je v Bratislavskom kraji, najvyšší v Trnavskom kraji, kde je to 13 rokov.
Väčšina domácností vykuruje celý rodinný dom
Od roku 2010 bolo zrekonštruovaných 58 percent rodinných domov. Najväčší podiel zrekonštruovaných rodinných domov v Prešovskom a Košickom kraji. Zrekonštruované domy mali najviac vymenené okná a to 82 percent zo všetkých zrekonštruovaných domov, 42 percent malo izoláciu obvodových múrov a 31 percent zateplené strechy.
Slovenské domácnosti podľa prieskumu meteorológov vykurujú svoje príbytky na priemerných 22 stupňov Celzia. Väčšina domácností vykuruje celý rodinný dom.