Viac ako tretina obyvateľov Slovenska nikdy nepočula o telemedicínskych službách, ako sú vyšetrenia a konzultácie s lekárom online, telefonicky, cez mobilnú aplikáciu či videohovor. Pritom dnes už aj bežný mobilný telefón umožňuje urobiť dostatočne kvalitnú fotografiu na to, aby ju vedela predvyhodnotiť umelá inteligencia a pomocou nej kožný lekár vedel stanoviť diagnózu a navrhnúť liečbu na diaľku.

„Chýbajúce povedomie o telemedicínskych službách bráni lepšie využívať ich potenciál, ktorý je na Slovensku obrovský. Dobrou správou je, že takmer 60 percent opýtaných dôveruje telemedicínskym službám, a to je ďalší predpoklad, aby sa telemedicína uchytila v praxi. Naopak, smutnou správou je, že len menej ako jedna tretina obyvateľov Slovenska mala praktickú skúsenosť s telemedicínskymi službami,“ povedal Marian Faktor, člen predstavenstva zdravotnej poisťovne Dôvera.

Podľa prieskumu využilo vyšetrenie či konzultáciu s lekárom cez telefón alebo internet takmer 31 percent opýtaných. Zároveň 62 percent respondentov verí, že telemedicína môže čiastočne nahradiť osobný kontakt s lekárom a zvýšiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Medzi hlavné faktory motivujúce ľudí k využívaniu telemedicíny patrí úspora času, pohodlie a kratšie čakacie lehoty. Až 90,5 percenta opýtaných očakáva plnú úhradu týchto služieb z verejného zdravotného poistenia. Poisťovňa Dôvera poskytuje svojim poistencom služby telemedicíny cez aplikáciu MEDDI.

Česko-slovenská spoločnosť MEDDI spolupracuje s viac ako 5 500 lekármi v Českej republike a so stovkami lekárov na Slovensku. V súčasnosti má jej aplikáciu k dispozícii v oboch krajinách viac ako päť miliónov obyvateľov. Už v minulom roku patrilo medzi jej klientov vyše stotisíc ľudí zo Slovenska. V auguste 2023 získala aplikácia MEDDI potvrdenie, že spĺňa požiadavky Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná snímka
Neprehliadnite

Štát mal platiť za zdravotnícke pomôcky, namiesto toho dlhuje milióny eur, tvrdia dodávatelia