Občania využívajú predĺženú platnosť dokladov schválenú po vypuknutí pandémie covid-19 minimálne. „Spôsobovala im praktické problémy napríklad pri komunikácii s bankovým sektorom a najmä pri cestovaní – občiansky preukaz po skončení platnosti ako cestovný doklad totiž iné štáty Schengenu neuznávajú,“ uviedol odbor Ministerstva vnútra SR.

Podľa zákona účinného od 9. apríla 2020 sa platnosť občianskych preukazov, ktorá uplynie počas krízovej situácie, v závislosti od dátumu ukončenia predlžuje o jeden až štyri mesiace od odvolania krízovej situácie. V súčasnosti naďalej trvá mimoriadna situácia z dôvodu ohrozenia verejného zdravia II. stupňa v dôsledku pandémie.

Okrem občianskeho preukazu sa pre pandémiu predĺžila o jeden až štyri mesiace napríklad aj platnosť vodičských preukazov či dokladov o zdravotnej a psychickej spôsobilosti. Predĺžili sa aj lehoty pre vlastníkov či držiteľov vozidiel. Dlhšia platnosť sa nevzťahuje na cestovné pasy.

Krízovou situáciou je podľa daného zákona núdzový stav, výnimočný stav, alebo mimoriadna situácia vyhlásená pre pandémiu ochorenia covid-19.

Ďalšie dôležité správy

Nový typ občianskeho preukazu má odlišný dizajn s duálnym rozhraním a množstvom bezpečnostných prvkov. Pribudli napríklad reliéfne štruktúry mnohých údajov, ktoré prechádzajú aj cez fotku. To má sťažiť falšovanie.
Neprehliadnite

O nové biometrické občianske preukazy je záujem, evidujú viac ako 150-tisíc žiadostí