Dve košické univerzity začali vlani vyvíjať prietokovú batériu v spolupráci so súkromnou firmou a ich úsilie sa podarilo dotiahnuť do konca, píše spravodajský web RTVS. „Ekologickejšiu, silnejšiu a hlavne bezpečnejšiu batériu začnú na Slovensku vyrábať v sériovej výrobe už o dva roky,“ dodáva portál. 

Nový typ batérie sa od klasickej lítiovej líši hlavne elektrolytom na vodnej báze, pričom elektrickú energiu dokáže uskladniť na niekoľko dní. Podľa riaditeľa vývoja INO – HUB Tomáša Košického dokáže batéria spraviť 20-tisíc cyklov, čím sa zásadne líši od lítiových verzií. 

Jej využitie vidí Andrea Straková Fedorková, fyzikálna chemička Univerzity Pavla Jozefa Šafárika, napríklad v prípade batérie kontajnerového typu na väčšie uskladňovanie energie pre obce. Rovnako by mohla byť využitá aj v oblastiach, kde sa stavajú nové domy.

„Nemuseli by byť vôbec pripojení do siete, čiže každý ten dom by mal napríklad solárne panely. Tá energia by sa uskladňovala do veľkej batérie, ktorá by potom poskytovala energiu počas celého dňa,“ tvrdí Straková Fedorková.  

Košický vidí výhodu novej batérie aj v článkoch, ktoré sú úplne recyklovateľné. „Celý koncept je založený na tom, že nemusíme znovu ťažiť materiál. Batérie nemusíme recyklovať, ale vieme ich znovu použiť,“ tvrdí.  

Uvedenie do priemyselnej výroby očakávajú už v roku 2026. Výrobný závod by mal byť v Kysuckom Novom Meste. 

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Stellantis investuje vo Francúzsku do startupu, ktory sa zaoebrá výrobou sodíkových batérií