Slovensku sa darí plniť cieľ, ktorý si stanovilo do roku 2025, a to zvýšiť podiel zberu plastových fliaš či plechoviek určených na recykláciu. Cez zálohový systém sa aktuálne vracia až 90 percent obalov, na pultoch však zostáva množstvo ďalších, ktoré sa do tejto recyklácie nezapájajú, píše spravodajský web RTVS a dodáva, že ministerstvo životného prostredia plánuje zmenu.  

Správca zálohového systému Marián Áč tvrdí, že Slovensko sa dostalo na špičku zálohových systémov v Európe, keďže za 22 mesiacov odovzdali Slováci viac ako 1,75 miliardy plechoviek a plastových fliaš. Áč však pripomína, že systém by sa mohol rozšíriť napríklad aj o zber tetrapakov. Ministerstvo plánuje zmenu, ale nie v prípade rozšírenia okruhu zálohovaných obalov. „Zmeny by mali vylepšiť len fungovanie existujúceho systému,“ vysvetľuje spravodajský portál. 

Anketa
Prijali by ste rozšírenie zálohovacieho systému o tetrapaky?
  • 83%
  • 17%

Envirorezort dodáva, že v vláda v programovom vyhlásení vlády chce upraviť parametre systému zálohovania tak, „aby nedochádzalo k svojvoľnej eliminácii subjektov na trhu, aby systém znižoval byrokratickú záťaž a štát mal v systéme silnejšie postavenie.“ 

Do práce s recyklovanými materiálmi chce správca systému zapojiť aj univerzity. Alexander Fehér z Fakulty európskych štúdií SPU v Nitre hovorí, že všetko sa dá nejakým spôsobom vrátiť späť do systému a predĺžiť tak životnosť materiálu. Naopak Monika Medovičová z Občianskeho združenia Priatelia Zeme upozorňuje na to, že nie všetky plasty sú recyklovateľné. Niektoré sú menej a niektoré nie sú vôbec. „Takže mali by sa prijať opatrenia, aby sa nevyrábali plasty, ktoré sú nerecyklovateľné,“ hovorí.  

Možnosti recyklácie nie sú len s pri tetrapakoch, problémom je aj textilný odpad. Štát však plánuje zaviesť jeho triedený zber do roku 2025.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Ruky preč od nášho Camembertu, varujú Francúzi, ktorých nahneval návrh zákona z dielne EÚ