Niekoľko stotisíc Slovákov stále ešte vlastní, hoci o tom možno nevedia, vkladnú knižku s celkovou hodnotou vkladov približne miliardy eur. Priemerná suma na jednej knižke je tritisíc eur.
„Sú však aj takí, ktorí majú na vkladnej knižke niekoľko stotisíc eur,“ konštatuje hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková. Zaujímavosťou podľa nej je, že najvyššia suma, ktorá je na jednej vkladnej knižke, je 1,9 milióna eur.
Vkladná knižka bola historicky obľúbený, no dnes už podľa vyjadrení sporiteľne nevýhodný sporiaci produkt, s takmer nulovým úrokom.
„V čase inflácie, ktorá sa v týchto mesiacoch pohybuje okolo 15 percent, je držanie peňazí na vkladnej knižke veľmi neefektívne. Tritisíc eur spred piatich rokov stratilo pre rast cien už viac než 700 eur zo svojej kúpnej sily,“ konštatuje analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.
Ak ľudia nechcú, aby sa im úspory ďalej znehodnocovali, odporúča im vybrať si peniaze a dať ich do výhodnejších produktov. Pre odvážnejších odporúča investovanie, pre konzervatívnejších napríklad termínované vklady.
Vkladné knižky pritom dlhé roky patrili k obľúbeným sporiacim produktom. Ešte pred takmer desiatimi rokmi bolo na nich niečo vyše 10 percent všetkých bankových vkladov. No aktuálne ich už banky neponúkajú a len ukončujú ich aktívnu činnosť.
Takto postupovala napríklad aj ČSOB. Tá ponúkala vkladné knižky do roku 2014 a odvtedy ich časom utlmovala. V roku 2019 prestala nové vkladné knižky ponúkať aj VÚB banka. Postupne ich začala rušiť svojim pasívnym klientom, ktorí mali na nich nízke zostatky a neuskutočňovali žiadne transakcie.