„Podľa týchto odhadov sú hlásenia výrobcov podhodnotené o takmer 30 percent a skutočná miera triedenia PET fliaš je približne 62 percent,“ upozornil IEP na svojom facebookovom profile.

Slováci ročne použijú miliardu PET fliaš. Vytriedia asi tri pätiny z nich
V priemere teda každý Slovák za rok použije a vyhodí takmer 200 PET fliaš. Z odhadu inštitútu tiež vyplýva, že takmer 400 miliónov takýchto fliaš končí v komunálnom odpade alebo v prírode.

Rôzne čísla

Inštitút priznáva, že odhady PET fliaš uvedených na trh sa rôznia. „Kým zahraničné i slovenské výskumné agentúry a združenia odhadujú počet v rozmedzí 530-830 miliónov kusov, ochranári tvrdia, že je to až 1,5 miliardy kusov. Podľa oficiálnych hlásení výrobcov v rámci systému rozšírenej zodpovednosti je to pritom len približne 774 miliónov kusov,“ vykreslil IEP.

Vo svojom odhade vychádza z údajov o komunálnych odpadoch za rok 2016 a analýz odpadu. Podľa nich sa v zmesovom odpade nachádza zhruba 10-tisíc ton PET fliaš. Ďalších 2500 ton je v odpade z čistenia ulíc.

Pomôže zálohovanie

„K tomu treba ešte pripočítať odpad voľne pohodený v prírode a vodných tokoch rádovo v desiatkach až stovkách ton PET fliaš. Celkové množstvo uvedeného PET materiálu by teda nemalo byť nižšie než 34-tisíc ton, teda necelá jedna miliarda kusov ročne,“ uviedol inštitút.

Vyššiemu percentu triedenia môže pomôcť napríklad zálohovanie PET fliaš. „Na IEP momentálne finišujeme s analýzou, koľko by takýto systém stál. Inšpirujeme sa pritom najlepšou praxou vratných systémov v Európe. Pripravovaná štúdia vyčísli priame finančné náklady a prínosy systému, ako aj možné nepriame dopady,“ napísal inštitút.