Slováci v septembri utrácali za nákupy viac peňazí. Tržby maloobchodu v medziročnom porovnaní narástli siedmy mesiac po sebe a boli tiež vyššie ako pred vypuknutím epidémie covid-19.
Tržby hoteliérov boli nižšie
Po očistení o infláciu sa zvýšili medziročne o 5,3 percent po raste o 2,2 percent v auguste. Darilo sa aj prevádzkovateľom reštaurácií a pohostinstiev, naopak, tržby ubytovacích zariadení navzdory medziročnému rastu boli nižšie ako pred koronavírusovou krízou.
Top v ekonomike: Vypočítavosť a zákernosť. Koalícia pripraví Slovákov o stovky miliónov eur
V porovnaní so septembrom 2019, kedy krajina ešte nečelila covidu-19, boli tržby maloobchodu vyššie o takmer 12 percent. Najvýraznejšie za toto obdobie rástol predaj mimo obchodov, teda tá časť maloobchodu, ktorá zahŕňa aj zásielkový a internetový predaj.
Treba mať odvahu aj na razantné reformy. Napríklad na zrušenie dane z pridanej hodnoty
Tržby reštaurácií a pohostinstiev v septembri po predchádzajúcom poklese medziročne stúpli o 3,3 percentá. V súvislosti so zhoršujúcou sa epidemiologickou situáciou reštaurácie v slovenských regiónoch, ktoré sú v najvyššom stupni koronavírusového rizika, môžu teraz vydávať jedlo a nápoje iba cez okienko alebo ho zákazníkom rozvážať.
Chýbali zahraniční turisti
Prevádzkovateľom ubytovacích zariadení tržby v septembri oproti minulému roku stúpli o takmer štvrtinu. Boli ale o 13 percent nižšie ako pred epidémiou. Hotelierom chýbajú najmä zahraniční hostia, ktorých výpadok nedokázali domáci návštevníci pokryť.
Dôchodcovia majú obavy zo zdražovania. Pár eur navyše rast cien nevykompenzuje
V septembri na Slovensku výraznejšie zrýchlilo tempo šírenia koronavírusovej infekcie a tento týždeň Slovensko zaznamenalo rekordný prírastok nových prípadov nakazených.
V jednotlivých regiónoch v súlade s národným protiepidemiologickým systémo a podľa vývoja nákazy začali platiť prísnejšie obmedzenia. Tie sa vzťahujú tiež na fungovanie rôznych prevádzok či podmienok konaní hromadných podujatí.