Na Slovensku je k dispozícii historicky prvá verejná ponuka na investovanie do kubánskeho projektu. Ide o Baracocoa – továreň na spracovanie kakaa, ktorá sa nachádza na východe Kuby.

PROXPERIA, ktorá financuje projekt Baracocoa, je emitentom prioritných akcií, ktoré sú investorom ponúkané v rámci verejnej ponuky s predajnou cenou 1 117 eur za akciu.

Kakao patrí ku komoditám, ktorých cena priebežne rastie. Rovnako tak rastie aj svetový dopyt po kakau a prognózy predikujú, že čokoládový trh bude rásť najbližších päť rokov v priemere o viac ako päť percent ročne.

Kakao ako komodita s potenciálom

Kakao patrí k jedným z najzaujímavejších soft poľnohospodárskych komodít na globálnom trhu. Ročne sa vyprodukuje približne päť miliónov ton kakaových bôbov. Takmer 60 percent produkcie sa vypestuje v Afrike, avšak pestovanie kvalitnejších odrôd kakaa v bio kvalite je doménou Latinskej Ameriky. Ide o komoditu, ktorá výrazne ovplyvňuje priemysel s cukrovinkami. Zohráva kľúčovú úlohu aj vďaka tomu, že dopyt po ňom dlhodobo prevyšuje ponuku.

Odborníci odhadujú, že v najbližších rokoch bude jeho spotreba rásť priemerne o viac ako päť percent ročne. To, samozrejme, ovplyvňuje aj jeho trhovú cenu.

„Kakao, podobne ako zlato, patrí ku komoditám, ktorých hodnota dlhodobo rastie. Ide o možnosť alternatívnej investície, ktorá ponúka príležitosť diverzifikovať portfólio a získať nezávislosť od vývoja akcií na burzách či dlhopisov,“ vysvetľuje Raymond Kopka, viceprezident predaja investičných produktov v Proxente.

Baracocoa – možnosť investičného vstupu

Projekt Baracocoa sa týka jedinej továrne na výrobu kakaa na Kube. Investičný vstup je možný formou nákupu prioritných akcií. Cieľom ich predaja je financovať realizáciu projektu Baracocoa.

„PROXPERIA, ktorá je emitentom tejto verejnej ponuky, uvoľnila na trh prioritné akcie s cenou 1 117 eur za jednu akciu. Investori si ich môžu kúpiť prostredníctvom SFA Proxenty,“ vysvetľuje Raymond Kopka.

Hoci Kuba nepatrí medzi najväčších producentov kakaa, obrovský potenciál prináša práve kvalita pestovaných kakaových bôbov (odrody Trinitario a Criollo) v bio kvalite. Práve segment prémiových čokoládových výrobkov má výrazný potenciál na rast, vďaka zvyšujúcemu sa dopytu po výrobkoch z kvalitného kakaa. Emitent očakáva návratnosť investície je do 6 rokov od spustenia výroby.

Baracoa - najstaršie mesto na Kube.
Zdroj: Proxenta
Baracoa - najstaršie mesto na Kube.

Továreň na spracovanie kakaa na Kube

Továreň na spracovanie kakaa sa nachádza v regióne Baracoa, kde sa zároveň pestuje 80 percent všetkej produkcie kubánskeho kakaa. Jediná továreň svojho druhu na Kube vznikla v roku 1963 a v roku 2018 prešla rozsiahlou modernizáciou. „Továreň je vybavená najmodernejšími technológiami a výrobnými linkami z Talianska a Švajčiarska. V plnej prevádzke bude spracovávať až 7 000 ton kakaa ročne,“ informuje Pavol Kožík, majiteľ a generálny riaditeľ investičnej skupiny Proxenta.

Továreň prinesie viac ako 150 pracovných miest priamo v továrni. Súčasťou projektu Baracocoa je aj podpora a rozvoj poľnohospodárstva v regióne. Spustenie výroby kakaa a zvýšenie objemu produkcie pozitívne ovplyvní aj fungovanie lokálnych producentov kakaových bôbov. V rámci sekundárneho pracovného trhu to predstavuje viac ako 4 000 pracovných miest.

„Pri každom našom projekte dbáme na to, aby sme podnikali naozaj zodpovedne. Je pre nás dôležité, aby sme nielen vytvorili nové pracovné príležitosti, ale zároveň podporili aj rozvoj regiónu. Po spustení projektu Baracocoa tak budeme zamestnávať v rámci našich tovární na Kube spolu viac ako 650 ľudí a vďaka nášmu podnikaniu podporíme zamestnanosť takmer 6 000 obyvateľov v regiónoch. Aj toto je jeden z dôvodov, prečo sme pre Kubu strategickým partnerom,“ vysvetľuje Pavol Kožík z Proxenty.

Druhá akvizícia Proxenty na Kube

Investičná skupina Proxenta na Kube úspešne podniká už od roku 2019. Továreň PROXCOR v Caibariéne je najväčším výrobcom cukroviniek na Kube.

Ide o spoločný podnik s účasťou slovenského investora PROXENTA Cuban Investments a kubánskej obchodnej spoločnosti Corporación Alimentaria Coralsa. Na rozdiel od projektu Baracocoa išlo v rámci investície do PROXCOR-u o kompletnú rekonštrukciu celého objektu, vrátane nákupu a inštalácie nových technológií.

Je to joint venture, v rámci ktorého vlastní investičná skupina Proxenta 51 percent akcií spoločnosti PROXCOR. Zároveň má väčšinové zastúpenie v dozornej rade. Zmluva s kubánskou vládou je podpísaná na 25 rokov. Rovnaký model sa aplikuje aj na projekt Baracocoa, tentokrát ako joint venture medzi kubánskou obchodnou spoločnosťou Sociedad Mercantil Alimcor a spoločnosťou PROXPERIA.

Ďalšie dôležité správy

Kakaové bôby uspokoja milovníkov čokolády.
Neprehliadnite

Kakao na svetových trhoch je čoraz drahšie. Dopyt po ňom ale zatiaľ neklesá