Slováci si na dovolenku spravidla nepožičiavajú. Dovolenku si skôr financujú z úspor či bežných výdavkov, alebo nikam necestujú. Ukazujú to pravidelné prieskumy spoločnosti KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK), ktorá sa zameriava na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov.

,,Zatiaľ čo v roku 2018 by si pôžičku na dovolenku vzali len tri percentá z opýtaných domácností, v roku 2019 považovali dovolenku za rozumný dôvod na pôžičku len dve percentá mladých ľudí do 30 rokov. Z toho vyplýva, že ak Slováci na dovolenku nemajú nasporené, alebo ju nemôžu financovať spolu s bežnými výdavkami, zostanú doma, prípadne zvolia lacnejšiu alternatívu," uviedla generálna riaditeľka spoločnosti Jaroslava Palendalová.

2️⃣ Členské štáty si ponechávajú národnú právomoc zaviesť bez ohľadu na tzv. COVID pasy rôzne opatrenia, vrátane karantény, a to najmä vo výnimočných pandemických situáciách, napr. pri rozšírení nových variantov.
Neprehliadnite

Predstavitelia EÚ podpísali nariadenie o COVID pase

Na dovolenku si podľa prieskumov firmy požičiavajú skôr muži. Podiel tých, ktorí si berú pôžičku na dovolenku, sa príliš nemení s vekom ani vzdelaním. Najčastejšie si na dovolenku požičiavajú páry v partnerskom súžití s dvomi deťmi, a to spravidla sumu vyššiu než 400 eur. Takýchto rodín bolo v prieskume viac než deväť percent. Menšiu náklonnosť k pôžičkám na dovolenku majú dôchodcovia a študenti.

Palendalová vníma problematicky zistenie, že na dovolenku si často požičiavajú ľudia, ktorí majú ďalšie pôžičky či úvery, pričom niektoré z nich už teraz nedokážu splácať. ,,Každý si samozrejme zaslúži odpočinok na dovolenke, ale obstarať si ju v takejto situácii na dlh je naozaj nerozumné, zvlášť ak hrozí značné riziko, že pôžička na dovolenku sa pridá k ďalším nesplateným dlhom, ktorých kumulácia vedie do dlhovej pasce. Ak sa niekto predsa len ocitne v takejto situácii, základom je vždy komunikácia s veriteľom a realistický pohľad na vlastné finančné možnosti," dodala.