Čistá energia odoláva globálnym konfliktom, čo z nej robí bezpečnejší zdroj. Myslí si to výkonný riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) Fatih Birol. Zdôraznil, že kým budú konflikty pretrvávať, krajiny nebudú schopné efektívne spolupracovať na riešení globálnych problémov, akým je napríklad zmena klímy. Na otázku, aké zmeny by chcel vidieť pred ďalšou správou World Energy Outlook, ktorú IEA vydáva každý október, F. Birol uviedol, že by rád videl viac medzinárodného konsenzu o tom, ako ďalej postupovať.
Veterná energia Európu sklamala, opäť sa musí spoliehať na plyn. Ceny šli hore
Paradoxne, konflikty a krízy podľa neho prechod na obnoviteľné zdroje energie ešte viac urýchľujú. „Čím viac investujeme do čistej energie, tým sme odolnejší voči týmto krízam, pretože nikto nemôže zastaviť slnečnú či veternú energiu,“ uviedol šéf IEA podľa euronews.com.
„Energetické bezpečnostné hrozby, ktoré vyplývajú z politického napätia, ešte viac podnecujú záujem o čisté energie, a to nielen kvôli zmene klímy, ale aj kvôli energetickej bezpečnosti.“
Jedzte menej mäsa, zaistíte si potravinovú bezpečnosť, odporúča prestížna univerzita v Európe
Podľa F. Birola sa svet nachádza na začiatku „veku elektriny“, pričom väčšina z nej sa vyrába z čistých zdrojov. Solárna a veterná energia, vodná a jadrová energetika tvoria významnú časť európskeho mixu čistých zdrojov, no navrhuje, aby Európa začala viac využívať aj geotermálnu energiu.
„Táto energia nám umožňuje vyrábať elektrinu bez prerušenia,“ vysvetlil F. Birol s tým, že na rozdiel od vetra a slnka je geotermálna energia dostupná 24 hodín denne, sedem dní v týždni. „Pracujeme na tom, aby sme znížili náklady na geotermálnu energiu a tým ju doplnili k solárnej a veternej energii.“