Skupina siedmich najvyspelejších krajín sveta G7 je blízko k dosiahnutiu dohody o zdaňovaní veľkých nadnárodných spoločností. Uviedli to renomované hospodárske noviny Financial Times (FT). Po tom, ako USA súhlasili, že akceptujú minimálnu sadzbu dane pre nadnárodné spoločnosti vo výške najmenej 15 percent, Francúzsko, Nemecko a Taliansko uviedli, že nový návrh je dobrým základom pre uzavretie medzinárodnej dohody do júla.

JB 23 Londýn - Britský minister zahraničných vecí Dominic Raab (zľava uprostred), šéf diplomacie EÚ Josep Borrell (v pozadí), americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (sprava uprostred) a francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian (v popredí) rokujú s ostatnými šéfmi diplomacií skupiny G7 počas ich stretnutia v Londýne 4. mája 2021, ktoré sa koná po dvoch rokoch. FOTO TASR/AP

G7 foreign minister's are socially distanced as they meet in London, with clockwise from left, C
Neprehliadnite

Krajiny G7 by kvôli pandémii mali do roku 2030 investovať ročne bilión dolárov

Dohoda G7 by tak mohla byť dosiahnutá už v piatok (28.5.) po pokroku na rokovaniach najvyšších predstaviteľov G7 v uplynulých dňoch, napísali FT. „Svet je bližšie ako kedykoľvek predtým ku globálnej minimálnej dani,“ vyhlásil 22. mája americký poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.

„Je úžasné vypočuť si, že náš návrh bol prijatý pozitívne," napísal na sociálnej sieti Twitter a dodal, že to vyzerá, že sa blíži koniec pretekov o najnižšiu daň, ktorá by lákala veľké spoločnosti. Takmer 140 krajín si dalo za cieľ dosiahnuť toto leto rozsiahlu dohodu o prepracovaní pravidiel zdaňovania nadnárodných skupín a veľkých technologických spoločností, ako sú Alphabet či Facebook.