Spotreba elektrickej energie na Slovensku vlani klesla na 30,3 gigawatthodín, čo je v porovnaní s rokom 2018 o 2,1 percenta menej. V kontexte stupňujúcej sa koronakrízy a pokračujúceho útlmu priemyselnej výroby je veľmi pravdepodobné, že tohoročná spotreba bude ešte o čosi nižšia.
Zmena systému práce, ktorú minulý týždeň do praxe zaviedli prísne preventívne opatrenia, vyvolala zmeny aj v tom, kde a akým spôsobom sa elektrina používa.
Odber ako cez prázdniny
Hromadný prechod administratívnych zamestnancov na prácu z domu, skrátené alebo zrušené otváracie hodiny obchodov a služieb a obmedzená výroba v priemysle sa začali prejavovať aj v spôsobe a objeme využívania elektrickej energie. Aj keď jednotlivé distribučné spoločnosti sú s vyhodnocovaním dát zatiaľ opatrné, rozdiely oproti bežnému režimu potvrdili.
Pod spotrebu elektriny sa už podpísalo napríklad obmedzenie prevádzky obchodných centier, v ktorých sú aktuálne dostupné len potraviny a lekárne. Prechod na prácu z domu takmer vynuloval odber veľkých kancelárskych budov. Menej vyrobenej elektriny tečie aj do automobiliek, ktoré už obmedzili výrobu.
„Spotreba elektrickej energie v priemysle klesá, keďže množstvo podnikov zastavilo alebo obmedzilo prevádzku. Spotreba domácností, naopak, narastá, pretože množstvo ľudí sa zdržiava doma,“ priblížil hovorca Stredoslovenskej distribučnej (SSD) Miroslav Gejdoš.
Koronavírus, prázdne ulice a zatvorené obchody Zdroj: Getty Images
Súčasné rozloženie spotreby tak podľa Kataríny Šulíkovej z Východoslovenskej energetiky (VSE) z hľadiska odberu elektrickej energie najviac pripomína prázdninový režim. „Zrána je v domácnostiach znížený odber, ten sa začína zvyšovať od jedenástej hodiny,“ uvádza.
Distribučné spoločnosti zhodne uisťujú, že zmeny v objemoch a štruktúre odberov nie sú pre samotnú distribučnú sieť problém. Nezaznamenali ani nárast poruchovosti a naďalej dokážu zabezpečiť stabilnú dodávku elektrickej energie. Keďže sú však súčasťou kritickej infraštruktúry, musia byť pripravené aj na zhoršený scenár.
Krízový stav
Väčšina administratívy distribučných spoločností v súčasnosti tiež pracuje z domu. U dodávateľov elektriny však možno nájsť aj povolania, pre ktoré zmena pracoviska neprichádza do úvahy. Distribučné spoločnosti sa preto pripravujú na zaistenie nepretržitej dodávky elektriny aj pri potenciálnom zhoršení situácie a vyhlásení krízového stavu.
Provizórny dispečing ZSE zdiadený v Trnave. Zdroj: ZSE
Pre zabezpečenie plynulých
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?