Skracovanie pracovného času bude nevyhnutné, prináša ho najmä digitálna a hospodárska transformácia. Uviedla to prezidentka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová na konferencii o budúcnosti práce v 21. storočí, zameranej na predpoklady a východiská skracovania pracovného času.
Trojdňový víkend
„Vychádzame z predpokladov nevyhnutnosti skracovania pracovného času vzhľadom na digitálnu revolúciu, resp. nevyhnutnosť hospodárskej transformácie, vzhľadom na klimatické zmeny, demografický vývoj, vzhľadom na potreby trhu práce a na to, akým spôsobom sa v súčasnosti aj pod vplyvom všetkých spomínaných výziev formuje svet práce,“ priblížila Monika Uhlerová.
„My ako odbory sa snažíme touto konferenciou otvoriť a posilniť odbornú diskusiu na tému skracovania pracovného času,“ podčiarkla.
Otázka už podľa nej nestojí tak, či skracovať pracovný čas, ale vyvstáva otázka, ako k skráteniu pristúpiť a akú formu zvoliť. „Tých možností je niekoľko. My sa snažíme docieliť stav, aby raz bol pracovný týždeň štvordňový a víkend trojdňový. Diskutujeme aj o všetkých iných možnostiach a formách skracovania, aj o skúsenostiach zo zahraničia,“ informovala.
Okolo témy skracovania pracovného času podľa nej existujú rôzne mýty a legendy, ktoré vedú hlavne odporcovia skracovania pracovného času - hovoria napríklad o zrútení ekonomiky či o spomalení rastu produktivity práce. „My však tvrdíme opak. Skrátenie je možné realizovať aj v podmienkach, aké má Slovensko. Bude to však vyžadovať zmenu organizácie práce či isté počiatočné transformačné náklady,“ podčiarkla Monika Uhlerová.
Príklady zo zahraničia
Problémom skracovania pracovného času je podľa slov štátneho tajomníka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Branislava Ondruša najmä strnulosť myslenia v spoločnosti. „Nehovoríme o tom, nevenujeme sa tejto téme. Najprv musíme zmeniť naše vlastné myslenie,“ doplnil.
„Island išiel tou cestou, že najprv zaviedol skrátený pracovný čas v štátnom sektore. Keď sa táto zmena ukázala pozitívna, tak sa momentálne aplikuje aj v súkromnom sektore. V Španielsku dal štát možnosť firmám skrátiť pracovný čas na dobrovoľnej báze s tým, že nejaké náklady im bude isté obdobie preplácať,“ priblížil odborár a sociálno-ekonomický analytik Ján Košč.
Väčšina má záujem o nový pracovný režim
„Pred a počas zavádzania skráteného pracovného času sme robili prieskum u pracovníkov,“ priblížila Miroslava Jandorfová, personálna riaditeľka NN Slovensko. Opakovaným prieskumom sa po pol roku podľa nej zistil až 80-percentný záujem ľudí o takýto režim práce.
„Požiadavky v kolektívnom vyjednávaní na skracovanie pracovného času na Slovensku sú. Na prvom mieste je však stále požiadavka na valorizáciu a zvyšovanie miezd,“ dodal Michal Drobný, právnik OZ KOVO.