Škótsko sa snaží o svoju samostatnosť. Chcelo by prejsť na vlastnú menu, na ktorú by dohliadala nová centrálna banka. Z pasáží najnovšieho škótskeho vládneho dokumentu, v ktorom bolo načrtnuté odtrhnutie sa od zvyšku Spojeného kráľovstva, vybrala agentúra Bloomberg.
Škótsko sa tiež usiluje o opätovné pripojenie k Európskej únii, zlepšenie energetickej bezpečnosti a implementáciu imigračnej politiky, ktorá by mohla podporiť pracujúce obyvateľstvo, uviedla administratíva Škótskej národnej strany (SNP) vo svojom pláne pre hospodárstvo.
Chystá sa referendum
Škótska premiérka Nicola Sturgeonová sa snaží posilniť svoju snahu o nezávislosť tým, že predstavila, ako by mohol vyzerať najnovší európsky národný štát. Zatiaľ čo ona presadzuje referendum v októbri budúceho roka, vláda Spojeného kráľovstva jej želanie odmieta splniť. N. Sturgeonová chce dostať svoj plán na Najvyšší súd, pričom sa odvoláva na to, čo nazýva škótskym demokratickým právom.
Samotné Spojené kráľovstvo má problémy kvôli svojim rozpočtovým plánom a čelí vyhliadke na ďalšiu zmenu premiéra. Budúcnosť Škótska je v poslednej dobe v tieni. Prieskumy však ukazujú, že SNP zostáva dominantnou politickou silou severne od anglických hraníc.
Premiérka N. Sturgeonová vzdoruje tlaku zvnútra svojej strany, aby splnila svoj sľub dať Škótsku ďalšie referendum o odpojení sa od 315-ročného zväzku s Anglickom a Walesom. Jej vláda medzitým stanovuje východiskový bod pre rokovania o nezávislosti.
Libra má zostať
Počas poslednej kampane týkajúcej sa referenda, keď Škóti v roku 2014 hlasovali v pomere 55 k 45 percentám za zotrvanie v Spojenom kráľovstve, výrazne rezonovali otázky vlastnej meny, pokračujúceho členstva v EÚ a podielu škótskeho dlhu.
Najnovším plánom je ponechať si libru, kým nová centrálna banka nerozhodne, že je správny čas na prechod na novú škótsku menu, a to na základe ekonomických podmienok. Predchádzajúci dokument sa zaoberal výkonnosťou škótskeho hospodárstva. Vláda v Edinburghu uviedla, že budúca publikácia načrtne potenciálny vzťah krajiny s EÚ.