Talianskí sklári z ostrova Murani prežili morové rany aj pandémiu. Prešli na vysoko cenenú umeleckú výrobu, aby prekonali lacnú konkurenciu z Ázie. Teraz ich ďalšiu budúcnosť ohrozujú prudko rastúce ceny energií.
Desiatky pecí, ktoré zostávajú na ostrove v Benátskej lagúne, kam benátski vládcovia pred 700 rokmi previedli sklárstvo, musia horieť nepretržite, inak sa drahý žíhací téglik vo vnútri pecí rozbije.
Cena vzrástla päťnásobne
Ale cena metánu, ktorý pece používajú, od začiatku októbra vzrástla päťnásobne, čo znamená, že sklárom v najbližšej budúcnosti hrozia straty zo zákaziek, na ktorých momentálne pracujú.
Tranzit ruského plynu cez Ukrajinu za desať mesiacov klesol o viac ako pätinu
„Ľudia sú zúfalí,“ povedal prezident benátskeho združenia remeselníkov Confartiginato Gianni De Checchi. „Pokiaľ to takto pôjde ďalej a my nenájdeme riešenie náhleho a abnormálneho zdraženia plynu, bude celé odvetvie muránskeho skla vo vážnom ohrození,“ cituje ho agentúra AP.
Stredne veľký sklársky podnik, ako je ten, čo vlastní Simone Cenedese, spotrebuje mesačne 12 000 metrov kubických metánu, aby udržal svojich sedem pecí 24 hodín denne na teplote viac ako 1 000 stupňov Celzia. Odstavujú sa iba raz ročne v auguste, kvôli pravidelnej ročnej údržbe.
Zvýšia sa náklady
Jeho mesačné náklady sa podľa zmluvy so zafixovanou cenou bežne pohybujú v rozmedzí od 11 000 do 13 000 eur. Platnosť tejto zmluvy však skončila 30. septembra. Teraz je tak Cenedese vystavený nestabilnému trhu a predpokladá, že náklady na metán sa mu v októbri zvýšia na 60 000 eur. Ceny zemného plynu totiž kvôli rastu dopytu z Číny, neistým dodávkam z Ruska a znepokojivo nízkym zásobám v Európe prudko narástli.
Schvaľovanie Nord Stream 2 v EÚ potrvá mesiace aj keď sa využije všetok povolený čas
Remeselníci ako Cenedese sa teraz musia pri plnení zakázok vysporiadať s obrovským rastom nákladov na energie. Pôvodne pritom predpokladali, že ich tieto zákazky vytiahnu z krízy spôsobenej pandémiou, ktorá v minulom roku toto odvetvie takmer zastavila.
„Nemôžeme zvýčiť už stanovené ceny. To znamená, že najmenej dva mesiace budeme prinútení pracovať so stratou,“ pvoedal Cenesede, ktorý je už treťou generáciou sklárov. „Predávame dekorácie do domácností, nie produkty dennej spotreby. To znamená, že pokiaľ nebudú ceny prijateľné, nebudú ani žiadne zakázky.“
Hrozí odstavenie pece
Cenedese, podobne ako ďalší na ostrove, uvažuje, že kvôli kríze odstaví jednu z pecí. To ho bude stáť 2 000 eur kvôli rozbitému zažívaciemu tégliku. Spomalí to tiež výrobu a ohrozí nedokončené objednávky.
Jeho päť sklárov sa teraz snaží dokončiť zakázku na 1 800 vianočných ozdôb zo Švajčiarska. Denne pracujú od rána od šiestej do druhej popoludní a za ten čas vyrobia 300 ozdôb. „Žiadny stroj nedokáže to, čo my,“ povedal 56 ročný majster David Cimarosti.
Ropný a plynárenský koncern Equinor oznámil najvyšší kvartálny zisk za deväť rokov
Sklári z Murana pred desiatkami rokov prišli pri vyhrievaní pecí od dreva k metánu. Vyhrievanie drevom spôsobovalo nerovnomerné výsledky, metán však vytvára jemné, krištáľovo priezračné sklo, vďaka ktorému sú výrobky z Murana tak cenené. A je to jediný plyn, ktorý sklári môžu podľa zákona používať. Teraz sa ale kvôli nemu ocitli v komoditnej paste.
Nestabilita potrvá do jari
Remeselníci dúfajú, že sa do konca roka medzinárodné trhy upokoja, i keď si niektorí analytici myslia, že nestabilita na trhu môže trvať až do jari. Pokiaľ by sa tak stalo, spôsobilo by to ostrovnej ekonomike aj jednotlivým firmám obrovské škody.
Nakúpenú energiu na budúci rok podľa odborníka ešte nemajú desiatky percent zákazníkov
Okrem ekonomických strát sa obyvatelia ostrova obávajú tiež straty tradície, ktorá z ich ostrova urobila synonymum umeleckej výnimočnosti. Odvetvie je uť teraz menšie – zatiaľ čo v 60. a 70. rokoch minulého storočia v sklárňach pracovali tisíce zamestnancov, teraz ho tvorí sieť prevažne malých podnikov, ktorí zamestnávajú približne 300 sklárov.
Remeslo sa dedí cez generácie
Sklárska tradícia v Benátkach sa začala pred 1 200 rokmi a na ostrove Mrano sa dedí z otca na syna už niekoľko generácií. Ale pri súčasne menšej veľkosti a navzdory zaujímavým odmenám sa nedarí prilákať mladých ľudí, aby pracovali v dielňach, kde v lete teplota dosahuje 60 stupňov Celzia.
„Hodnota tejto tradície, tejto histórie a tejto kultúry je k nezaplateniu. Presahuje finančnú hodnotu sklárskeho priemyslu na Murane,“ povedal spolumajiteľ spoločnosti Gambaro & Tagliapietra Luciano Gambaro. „Tradícia, ktorá trvá vyše 1 000 rokov, nemôže zastaviť ani problém s plynom.“