Švédska ťažobná spoločnosť LKAB pred pár dňami informovala, že odhalila najväčšie známe ložisko kovov vzácnych zemín v Európe.
Objav môže kontinentu pomôcť k tomu, aby znížil svoju závislosť od Číny a oslobodil sa od jej dominantného postavenia na trhu. Kedy by sa však mohlo začať ťažiť je zatiaľ otázne. Situáciu totiž môžu skomplikovať aj pôvodní obyvatelia Laponska.
Proces sa môže natiahnuť aj na 15 rokov
Nové ložisko sa nachádza v regióne Kiruna, v tesnej blízkosti bane na železnú rudu. Podľa odhadov obsahuje viac ako milión ton oxidov vzácnych zemín.
Niektorí odborníci však radia nepodľahnúť prílišnému nadšeniu. Nabeel Mancheri, generálny tajomník Globálnej asociácie priemyslu vzácnych zemín, hovorí, že na to, aby sa určila kvalita ložiska, bude potrebnej „ešte veľa práce.“
„Stále potrebujeme veľa vŕtania, veľa testovania a ešte nemáme ani úplné informácie o kvalite rudy," vyjadril sa N. Mancheri pre nemecký portál Deutsche Welle.
O tom, že sa celý proces môže natiahnuť na niekoľko rokov hovorí aj výkonný riaditeľ spoločnosti LKAB Jan Mostrom. Priznal, že potrvá minimálne desať až pätnásť rokov, kým bude možné suroviny začať ťažiť a dodávať na trh.
Bane sťažujú pasenie zvierat
Ako upozornil ekonomický web E15, priebeh môžu skomplikovať aj domorodí ugrofínski obyvatelia arktickej oblasti Laponska, takzvaní Sámovia.
Skupina obyvateľov, ktorá sa živí pasením sobov sa v súvislosti s ťažbou obáva lokálnych dopadov na životné prostredie. Takisto hovoria o možnom ohrození ich tradičného života.
„Nechceme žiadnu dodatočnú ťažbu prírodných zdrojov. Chceme chrániť náš spôsob života a biodiverzitu v arktickom regióne. To je dôležité aj pre ľudí na kontinente,“ cituje web Energy Watch expredsedu švédskeho sámskeho parlamentu Stefana Mikaelssona.
Pre Sámov v severnom Švédsku sa potenciálne rozšírenie ťažby stáva otázkou prežitia. Pastieri sobov totiž objasňujú, že bane sťažujú vypúšťanie zvierat do oblastí, kde hľadajú potravu.
Okrem Sámov však portál E15 poukazuje aj na ďalší problém spojený s novým ložiskom kovov - súčasný objav nemusí slúžiť na realizáciu Green Dealu, ako je propagované. Kovy sa totiž používajú aj na rafináciu ropy či vo vojenskom priemysle.