Ekonomické škody, ktoré každoročne po celom svete spôsobí šírenie inváznych druhov, predstavujú okolo 423 miliárd dolárov. Vyplýva to zo zverejneného výskumu medzivládneho panela OSN pre biodiverzitu a ekosystémové služby.
Výška hospodárskej škody sa od roku 1970 podľa vedcov každé desaťročie zoštvornásobila. Nepôvodné druhy ďalej podľa panelu OSN ohrozujú prírodu, potravinovú bezpečnosť i ľudské zdravie.
Príčina vymierania biodiverzity
Invázne druhy sú rastliny alebo živočíchy, k šíreniu ktorých často prispieva činnosť človeka. V novom prostredí majú škodlivé účinky od vytláčania pôvodných voľne žijúcich živočíchov cez poškodzovanie infraštruktúry až po ohrozovanie ľudského zdravia a živobytie.
Tím 86 výskumníkov zo 49 krajín počas štyroch rokov vyhodnocoval globálne dopady šírenia približne 3 500 inváznych druhov.
Panel okrem iného uvádza, že tieto nepôvodné druhy zohrávajú kľúčovú úlohu v 60 percentách zaznamenaných prípadov vymierania rastlín a živočíchov.
„Vieme tiež, že tento problém sa bude výrazne zhoršovať,“ konštatovala spolupredsedníčka inštitúcie, ekologička Helen Royová. Očakáva sa, že expanzia inváznych druhov bude umocňovať rast priemerných teplôt v dôsledku klimatických zmien.
Hrozba pre prírodu aj ľudí
Účinky šírenia inváznych druhov sa často prejavujú pomaly, ale môžu byť katastrofálne. Príčinou smrtiacich požiarov na Havaji minulý mesiac boli napríklad podľa vedcov horľavé invázne trávy, ktoré človek priviezol z Afriky ako pastvu pre dobytok. Invázne druhy komárov môžu šíriť choroby.
„Invázne druhy ovplyvňujú nielen prírodu, ale aj ľudí, a spôsobujú príšerné straty na životoch," uviedol Anibal Pauchard z čílskeho Inštitútu ekológie a biodiverzity, ktorý sa podieľal na vedení výskumu.
Približne tri štvrtiny nepriaznivých dopadov inváznych druhov sa vyskytujú na súši, najmä v lesoch, lesných porastoch a poľnohospodárskych oblastiach.
Najúčinnejšou prevenciou je podľa vedcov ochrana pred biologickými hrozbami na hraniciach a kontrola dovozu. V decembri minulého roka sa svetové vlády zaviazali, že do roku 2030 znížia zavliekanie a šírenie inváznych druhov aspoň o 50 percent.