Nedávna vlna devalvácií meny spôsobila silný tlak na mnohé rozvíjajúce sa ekonomiky, keďže sila amerického dolára ich núti míňať vzácne zahraničné rezervy na podporu výmenných kurzov. Egypt, Pakistan a Libanon v januári opustili dlhodobú politiku naviazania svojich mien na dolár, informujú The Financial Times.

Keďže americká mena zostáva historicky silná napriek miernemu poklesu od októbra, ekonómovia a investori varujú, že ďalšie krajiny ich môžu nasledovať. „Existuje presvedčivý signál, že využijú príležitosť,“ povedal Robin Brooks, hlavný ekonóm Inštitútu medzinárodných financií. Uviedol, že Ukrajina, Nigéria a Argentína patria medzi ekonomiky, ktoré pravdepodobne zaznamenajú tlak na fixáciu meny, najmä ak eskalácia ruskej vojny na Ukrajine znovu podnieti inflačné tlaky, čo povedie k vyšším nákladom na pôžičky v rozvinutom svete a ďalším ziskom pre dolár.

Nedávne údaje o inflácii a zamestnanosti z USA vyvolali na finančných trhoch obavy, že investori sú príliš optimistickí, pokiaľ ide o budúci vývoj úrokových sadzieb v USA. Tiež, že Federálny rezervný systém ich môže udržať na zvýšenej úrovni dlhšie, ako sa pôvodne očakávalo. Trio krajín, ktoré tento rok zatiaľ devalvovali, tak urobilo v snahe uvoľniť núdzové financovanie od MMF. Vzhľadom na to, že 60 percentám krajín s nízkymi príjmami hrozí dlhová tieseň alebo sa v nej už nachádzajú, bude tento rok podľa MMF podrobených skúške viac krajín.

Strácajú hodnotu

Egyptská 23-percentná devalvácia od 4. januára bola treťou najsilnejšou od marca minulého roka, keď vláda začala na päť rokov rušiť fixáciu. Libra odvtedy stratila približne polovicu svojej dolárovej hodnoty. Pakistanská rupia prišla o asi pätinu dolárovej hodnoty po tom, čo úrady 26. januára uvoľnili kontroly. Libanonská centrálna banka nechala 1. februára prepadnúť svoju menu o 90 percent voči doláru, čím odstránila naviazanie platné od roku 1997.

Obrana menových fixácií vyčerpáva často vzácne zahraničné rezervy a tiež brzdí rast tým, že zdražuje ich export. Devalvácia však podnecuje infláciu tým, že zdražuje dovoz a zvyšuje náklady na obsluhu dlhov v cudzej mene. Ukrajina so svojou ekonomikou a vládnymi príjmami zdevastovanými ruskými útokmi na civilnú infraštruktúru zvýšila od februára do júna minulého roka svoje mesačné intervencie na menových trhoch z 300 miliónov dolárov na štyri miliardy dolárov. Keďže peniaze sa míňali, hrivna v júli klesla oproti doláru o takmer 25 percent. Centrálna banka však v decembri a januári opäť minula viac ako tri miliardy dolárov mesačne na obranu nového naviazania, čo vyvolalo rozhovory o novej devalvácii.

Došli možnosti

Viktor Szabó z investičnej správcovskej spoločnosti Abrdn povedal, že to momentálne nebude najlepšia situácia. „Prinieslo by to len väčšiu infláciu a zvýšilo utrpenie ľudí,“ povedal. Centrálna banka to výslovne vylúčila s tým, že zahraničné financovanie pomôže udržať rezervy nad ich súčasnou úrovňou 30 miliárd dolárov v tomto roku. Je nepravdepodobné, že by Turecko v dohľadnej dobe začalo riešiť to, čo mnohí analytici považujú za umelo silnú menu, vzhľadom na intenzívne inflačné tlaky, ktorým čelí obyvateľstvo a ktoré by mohli byť znásobené nedávnym zemetrasením.

Iným došli možnosti. Ghanská centrálna banka vyčerpala svoje rezervy, aby podporila svoju menu na roky. V decembri vláda upustila od týchto snáh a namiesto toho uviedla, že už nebude ďalej splácať svoje zahraničné dlhy, a začala represívnu reštrukturalizáciu domáceho dlhu. Cedi, ktorý sa v úvode výrazne zhodnotil, odvtedy stratil polovicu svojej dolárovej hodnoty.

Ďalšou krajinou môže byť Nigéria, ktorá má podľa analytikov už dlho neudržateľný systém viacerých výmenných kurzov. Po voľbách 25. februára sa očakáva posun k jednoduchšiemu systému. „Trhy určite očakávajú nejakú zmenu a ak nepríde, bude väčší tlak, aký sme videli za posledných 12 mesiacov,“ povedal Simon Quijano-Evans, hlavný ekonóm spoločnosti Gemcorp Capital Management. Rovnako ako Nigéria a Ghana, aj ďalšie rozvojové krajiny v Afrike a mimo nej musia jasne oddeliť fiškálnu a menovú politiku. Skôr ako sa spoliehať na centrálne banky, že podporia svoje meny alebo kúpia svoj dlh, by vlády mali podľa neho vyvážiť svoje účtovníctvo prostredníctvom fiškálnych reforiem vrátane zdaňovania. „Toto nie je len pre investorov.“ „Miestne obyvateľstvo by to malo hľadať spôsob ako zabezpečiť, aby ich nezasiahla inflácia alebo náhle devalvácie.“

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Euro voči doláru mierne posilnilo po predchádzajúcom poklese na mesačné minimum