Spojené štáty majú dostatok pracovných miest, spotreba stúpa, akcie dosahujú rekordné úrovne a dolár je silný. Americká ekonomika expanduje; rok 2023 sa skončil najrýchlejším medzikvartálnym rastom za posledné tri roky, uvádza Bloomberg. Napriek tomu nie je vhodné spoliehať sa len na USA, že zabezpečia svetový rast.

Čína zostáva blokovaná prepadom trhu s nehnuteľnosťami a zahraniční investori utekajú z krajiny. Akciový trh vymazal od svojho maxima začiatkom roka 2021 sedem biliónov dolárov. Ceny klesali už tri štvrťroky po sebe, čo je najdlhšia séria deflácie od ázijskej finančnej krízy. V Európe skĺzlo Spojené kráľovstvo do miernej recesie v druhej polovici roku 2023. Nemecku hrozí, že v roku 2024 opäť klesne, čo bude ťahať zvyšok eurozóny. Japonsko sa minulý rok nečakane dostalo do recesie. „Americká ekonomika bude v tomto roku aj naďalej prevyšovať ekonomiky vo väčšine zvyšku sveta, najmä v Číne a Európe,“ hovorí hlavný ekonóm Moody’s Analytics Mark Zandi.

Ekonomická sila USA bola dostatočná na to, aby vykrývala hlbšie globálne spomalenie. Bola čiastočne aj dôvodom, prečo Medzinárodný menový fond 30. januára zvýšil prognózu rastu svetovej ekonomiky v tomto roku na 3,1 percenta z októbrových 2,9 percenta.

Investori dúfajú, že Federálny rezervný systém čoskoro začne znižovať úrokové sadzby. Keďže sa tak ešte nestalo, vyššie sadzby v USA pomáhajú udržať zvýšené náklady na pôžičky na celom svete. To je osobitný problém pre rozvíjajúce sa ekonomiky, ktoré si požičiavali v dolároch. Nádeje na skoré zníženie úrokových sadzieb zo strany Fedu uvoľnili cestu centrálnym bankám s rozvíjajúcou sa ekonomikou, aby začali znižovať náklady na pôžičky. Napríklad latinskoamerický domáci dlh začal rok s najlepšou rely od roku 2009, ktorú vyvolalo zníženie sadzieb v Čile a Brazílii.

Pokračujúca ekonomická sila USA však nie je samozrejmosťou a určitá slabosť je už evidentná. Malé podniky utrpeli v januári najväčší pokles ziskov za viac ako rok a očakávajú aj úpadok predaja. Američania majú väčšie dlhy na kreditných kartách, ktoré zaťažujú najmä domácnosti s nižšími príjmami. „Úverové podmienky sa výrazne sprísnili, ukazovatele dopytu po úveroch sú slabé,“ hovorí hlavný globálny ekonóm Citigroup Robert Sockin.

Ďalšie dôležité správy

Markets React To Fed Chairman Powell's Remarks In D.C.
Neprehliadnite

Prepad maloobchodných tržieb v USA živí nádej na zníženie úrokových sadzieb