Nemecký koncern Siemens Energy dodá spoločnosti Rolls-Royce technológiu pre plánované malé jadrové reaktory. Firmy podpísali dohodu o exkluzívnej dodávke plynových turbín, generátorov a ďalších zariadení. Príslušnú zmluvu plánujú uzavrieť do konca roka.

Siemens Energy hovorí o globálnej renesancii jadrovej energie s dôrazom na malé modulárne reaktory (SMR). Rolls-Royce pracuje na ich vývoji, s plánovaným výkonom do 470 megawattov (MW). Konvenčné jadrové elektrárne majú viac ako dvojnásobný výkon. Nemecko sa stiahlo z jadrovej energetiky. Viaceré krajiny, ako sú napríklad Spojené kráľovstvo, Česká republika a Poľsko, však v súčasnosti pokračujú vo vývoji malých modulárnych reaktorov. Čína a Rusko už uviedli do prevádzky svoje prvé elektrárne tohto druhu.

Menšie modulárne reaktory považujú priaznivci za alternatívu ku konvenčným veľkým jadrovým elektrárňam. Sľubujú si od nich flexibilnejšie a bezpečnejšie dodávky energie nielen na výrobu elektriny, ale aj na zásobovanie miest teplom. Nukleárne odvetvie argumentuje, že výstavba SMR reaktorov by mohla byť jednoduchšia a ich prevádzka lacnejšia a efektívnejšia ako v prípade tradičných veľkých komplexov. Odporcovia jadrovej energie o tom pochybujú a obávajú sa aj nových rizík v dôsledku znásobenia počtu elektrární, čo by sťažilo možnosti kontroly.

Ďalšie dôležité správy

PK 25 archív Essenbach - Na archívnej snímke z 3. marca 2022 jadrová elektráreň Isar 2 pri obci Essenbach v južnom Bavorsku. Nemecko spĺňa podmienky na to, aby odložilo na neskôr zatvorenie posledných troch svojich jadrových elektrární, ktoré mali byť pôvodne vypnuté k 31. decembru, keďže sa počas nadchádzajúcej zimy pripravuje na nedostatok plynu. FOTO TASR/AP

FILE - The nuclear power plant (NPP) Isar 2 is pictured in Essenbach, Germany, Thursday, March 3, 2022. Rising concern over the impact
Neprehliadnite

Jadrový priemysel zápasí so zápornou krivkou učenia. Riešenie ponúka štandardizácia