Ropná a plynárenská spoločnosť Shell, ktorá patrí k najväčším firmám v Európe, zaplatí za štvrtý štvrťrok v Európskej únii a Británii dodatočnú daň asi dve miliardy dolárov. Firma dnes oznámila, že ide o peniaze, ktoré musí zaplatiť zo solidarity pre vysoký rast cien energií v minulom roku. Ťažobné a niektoré ďalšie firmy k tomu núti vlaňajšie rozhodnutie európskych vlád o zdanení mimoriadnych ziskov.

Dane z mimoriadnych ziskov

„Očakávame, že vplyv oznámených dodatočných daní v EÚ (solidárny príspevok) a dopad odloženej dane z mimoriadnych ziskov energetických firiem v Británii na zisk za štvrtý štvrťrok 2022 bude predstavovať približne dve miliardy dolárov,“ uviedol Shell.

Európska únia sa vlani v septembri dohodla, že ropné a plynárenské spoločnosti budú platiť odvod z mimoriadneho zisku dosiahnutého v roku 2022 alebo v roku 2023. V rámci takzvaného solidárneho príspevku budú firmy odvádzať 33 percent zo ziskov nad ich priemerný zdaniteľný zisk.

Britský minister financií Jeremy Hunt potom v novembri oznámil, že energetický sektor bude v Británii podliehať rozšírenej dani z mimoriadnych ziskov stanovenej na 35 percent. Očakáva sa, že táto daň, ktorá bola zavedená s platnosťou do 31. marca 2028, prinesie do štátnej pokladnice v najbližších šiestich rokoch viac ako 40 miliárd dolárov.

Zisky vďaka sankciám

Energetické podniky výrazne zvýšili zisk vďaka prudkému rastu cien ropy a plynu na svetových trhoch. Ceny týchto komodít citeľne vzrástli, keď západné sankcie zablokovali prístup k ruským dodávkam týchto surovín. Západ sankciami trestá Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu. Americký prezident Joe Biden vlani v júni poznamenal, že americký ropný koncern Exxonmobil zarobil „viac peňazí ako Boh“.

Krajiny EÚ si odsúhlasili, že od začiatku decembra nebudú nakupovať ruskú ropu dopravovanú na tankeroch. Výnimku má ropovod Družba, ktorý dodáva ruskú ropu do stredoeurópskych krajín EÚ, ako sú napríklad Slovensko, Maďarsko a Česká republika. Začiatkom februára sa táto požiadavka bude vzťahovať aj na ropné produkty, ako je benzín a vykurovací olej.

Aký bol rok 2022 pre Shell?

V novembri šéf britskej súčasti Shellu David Bunch naznačil, že po oznámení dane z mimoriadnych ziskov bude firma posudzovať každý svoj projekt v krajine individuálne.

„Aby bolo možné realizovať veľmi významné investície, ktoré pre spoločnosť Shell UK budú v nasledujúcich desiatich rokoch predstavovať až 25 miliárd libier, ak projekty zostanú ekonomicky životaschopné aj v revidovanom daňovom režime, musí mať energetický sektor istotu, že po období značnej neistoty bude teraz existovať stabilné investičné prostredie,“ oznámil podnik finančnej televízii CNBC.

Shell uviedol, že za štvrtý štvrťrok očakáva stratu 550 až 750 miliónov dolárov. Odvody v EÚ a Británii už nebudú mať na výšku upraveného zisku vplyv.

Upravený zisk spoločnosti Shell sa v treťom štvrťroku medziročne viac ako zdvojnásobil na 9,45 miliardy dolárov. V druhom štvrťroku dosiahla firma rekordný zisk 11,5 miliardy dolárov. V októbri potom zverejnila plány na zvýšenie dividendy za štvrtý štvrťrok zhruba o 15 percent.

Firma očakáva, že objem skvapalneného zemného plynu (LNG) jej vo štvrtom štvrťroku klesol na 6,6 až sedem miliónov ton, a to v dôsledku dlhších odstávok dvoch zariadení v Austrálii. Napriek tomu Shell predpokladá, že obchodné výsledky u LNG budú výrazne lepšie ako v treťom kvartáli.

Ďalšie dôležité správy

KK32 archív Kolín nad Rýnom - Na archívnej snímke z 9. februára 2022 helmy s logom spoločnosti Shell sú položené na stole v Kolíne nad Rýnom. Britsko-holandská ropná a plynárenská spoločnosť Shell oznámila za 2. štvrťrok zisk takmer 11,5 miliardy USD, čo predstavuje ďalší rekordný kvartál. FOTO TASR/DPA
ARCHIV - 09.02.2022, Nordrhein-Westfalen, Köln: Helme mit dem Shell-Logo liegen beim Baustart einer CO2-neutralem Bio-Flüssigerdgas (Bio-LNG) auf dem Gelände der Shell Raffinerie auf dem Tisch. D
Neprehliadnite

Shell odpovedá na navýšenie dane v Británii, prehodnocuje svoje investície v krajine