Ruské jednotky na východe Ukrajiny napredujú vďaka koncentrovanejšiemu delostrelectvu a letectvu, pričom v súčasnosti kontrolujú takmer celú Luhanskú oblasť a hrozí, že obkľúčia tisíce najskúsenejších ukrajinských vojakov, píše agentúra Bloomberg.
Táto situácia vyvoláva obavy, že Rusko by mohlo byť pripravené na väčší prielom, a vedie k čoraz panickejším výzvam Kyjeva na použitie ešte silnejších útočných zbraní.
Obsadenie viacerých miest vrátane Popasna znamená, že ruské sily kontrolujú až 95 pecent Luhanskej oblasti, ktorá tvorí severnú polovicu Donbasu.
Eastern Ukraine Update:#Russian forces reportedly attempted to take control of #Ustynivka, about 15 km southeast of #Severodonetsk. Russian forces continued persistent advances in #Donetsk Oblast south and west of #Popasna on May 26.https://t.co/S9Iex3aYKh pic.twitter.com/41JLkJ0NEd
— ISW (@TheStudyofWar) May 26, 2022
Obavy britského premiéra
Britský premiér Boris Johnson v rozhovore pre agentúru Bloomberg označil ruské úspechy za „pomalý, ale obávam sa, že citeľný pokrok". Podporil tiež ukrajinské požiadavky na dodávky raketových systémov s dlhým doletom (MLRS).
"How can you deal with a crocodile when it's in the middle of eating your left leg?"
— Bloomberg UK (@BloombergUK) May 27, 2022
Prime Minister Boris Johnson is asked about negotiating with Vladimir Putin to end the war in Ukraine
More from @BloombergTV's exclusive interview: https://t.co/IuAypnJCA5 pic.twitter.com/nezMP46pPL
„Ako sa dá vyjednávať s krokodílom, keď Vám práve žerie ľavú nohu?" Odovedal Johnson v rozhovore pre televíziu Bloomberg na otázku o vyhliadkach na rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. „Tomu chlapovi sa vôbec nedá veriť," dodal britský premiér.
Zdá sa, že nedávne ruské úspechy sú aspoň čiastočne výsledkom predchádzajúcich ukrajinských úspechov. Tým, že sa ruskí velitelia postavili na takú účinnú obranu, že sa museli stiahnuť z okolia dvoch najväčších miest krajiny - Kyjeva a Charkova -, ich Ukrajina zároveň donútila upustiť od príliš ambiciózneho bojového plánu, v dôsledku ktorého boli ich jednotky roztrúsené a príliš vzdialené od logistických trás, píše Bloomberg.
Taktika spálenej zeme
Hovorca ukrajinskej armády Oleksandr Motuzyanyk označil zmenu ruského prístupu k vojne za „kolosálnu". Ako ďalej Bloomberg uvádza, ruskí velitelia teraz menej riskujú a zabezpečujú lepšie vzdušné krytie, keďže uplatňujú taktiku spálenej zeme. Tá čoraz častejšie zahŕňa zrovnávanie ukrajinskej obrany so zemou dlhými delostreleckými paľbami pred pokusmi o zabezpečenie územia.
Prezident Volodymyr Zelenskyj v poslednom videopríhovore označil situáciu v Donbase za „veľmi náročnú" a dodal, že „okupanti sa snažia dosiahnuť za najmenej sto dní vojny ciele, ktoré chceli dosiahnuť v prvých dňoch po 24. februári".
Moskva sa pokúsila napraviť niektoré problémy, ktorým čelila v oblasti „logistiky a zásobovania", v dôsledku čoho zostali vojaci v prvých dňoch vojny bez dôležitých zásob, povedal v piatok novinárom hovorca Pentagónu John Kirby.
Zlepšenie taktiky zo strany Ruska čiastočne vyplýva zo skutočnosti, že Donbas je bližšie k Rusku, a čiastočne z väčšej opatrnosti pri „prílišnom predbiehaní sa", spresnil Kirby.
Kissinger vyzval Ukrajinu, aby sa vzdala časti územia
Pocit, že priebeh vojny by sa mohol obrátiť v prospech pravdepodobne zúžených cieľov prezidenta Vladimira Putina, prichádza v čase, keď niektorí vrátane bývalého ministra zahraničných vecí USA Henryho Kissingera vyzývajú Ukrajinu, aby zvážila výmenu územia za prímerie.
Vojenskí analytici sa v názoroch rozchádzajú
Spôsob interpretácie ruského postupu výrazne rozdelil vojenských analytikov, pričom mnohí z nich varujú pred vyvodzovaním záverov z postupných pohybov na relatívne malej časti bojiska, kde začiatkom tohto mesiaca Rusko utrpelo veľké straty pri neúspešnom pokuse prekročiť rieku Siverskij Donec.
Tak ako predchádzajúce ruské neúspechy viedli k príliš optimistickému konsenzu o schopnosti Ukrajiny vyhrať vojnu, relatívne malé úspechy teraz vyvolávajú pesimizmus, ktorý sa objavil aj v Kissingerových poznámkach, napísal vo svojom blogu Lawrence Freedman, emeritný profesor vojnových štúdií na King's College London.
„Poukazuje to na stále prítomné nebezpečenstvo, že tí, ktorí analyzujú priebeh tejto vojny, budú príliš predbiehať udalosti," napísal Freedman. „Najvýstižnejšie hodnotenie ruskej stratégie v súčasnosti je, že sa snaží vziať si zo súčasných úspechov, čo sa dá, a potom vyzvať Ukrajinu, aby sa pokúsila zmocniť sa toho späť."
Ukrajinskí velitelia sa zatiaľ na túto návnadu nechytili, buď preto, že si vytvárajú rezervy a čakajú na zbrane potrebné od USA a ďalších spojencov, ktoré by umožnili úspešnú protiofenzívu, alebo preto, že sami utrpeli ťažké straty a nemôžu, myslí si Freedman.
Z dlhodobejšieho hľadiska príchod stále výkonnejších zbraní a čerstvých posíl v radoch ukrajinských dobrovoľníkov v kombinácii s neustálym úbytkom ruských síl a techniky naznačuje, že pomalé tempo pohybu na bojisku je v prospech Ukrajiny, uvádza sa v týždennej aktualizácii varšavskej skupiny Rochan Consulting, ktorá pozorne sleduje vojnu.
„Čas pracuje v prospech Ukrajiny," uviedol Rochan v správe. „Pokiaľ Rusko nevyhlási mobilizáciu (všeobecnú alebo čiastočnú), jeho ozbrojené sily sa v priebehu nasledujúcich týždňov nielenže zastavia, ale prílev západných zbraní a ukrajinských vojakov umožní Kyjevu začať zatláčať ruské jednotky späť na oveľa širšom fronte."
Patrušev: Rusko nemá žiadne termíny
Tajomník Rady bezpečnosti Ruskej federácie Nikolaj Patrušev tento týždeň v Moskve vyhlásil, že Rusko nemá žiadne termíny, ktoré by muselo dodržať pri realizácii svojej „špeciálnej vojenskej operácie" na Ukrajine.
Kedy sa ruské vojská spracú z Ukrajiny? Keď dôjde k jej úplnej denacifikácii, odpovedá Patrušev
Podľa Mykolu Bielieskova, vojenského analytika ukrajinského Národného inštitútu strategických štúdií, vládneho think-tanku, však pre Zelenského vládu hrozí nebezpečenstvo aj z obmedzeného víťazstva, ktoré by pre Putina znamenalo dobytie Severodoneckej kapsy Ruskom.
https://t.co/drBpxcIFvE Yet there are dangers for Zelenskiy’s government, even from the limited win that Russia’s capture of the Sievierodonetsk pocket would represent for Putin, according to @MBielieskov, a military analyst at Ukraine’s National Institute for Strategic Studies.
— Mykola Bielieskov (@MBielieskov) May 28, 2022
Keďže ruské delostrelectvo je teraz v dosahu zásobovacích trás do kapsy, ukrajinskí velitelia stoja pred ťažkou voľbou: Po obkľúčení sa Ukrajina musí rozhodnúť, či privedie posily pod paľbou, stiahne sa pod paľbou, alebo sa bude brániť v štýle Mariupola v nádeji, že protiofenzíva a pomoc prídu včas.
„Všetky možnosti sú vojensky a politicky riskantné," povedal Bielieskov. „Je veľmi ťažké vysvetliť Ukrajincom, prečo majú Rusi stále možnosť postupovať vpred po tom, ako sa z Kyjeva a Charkova stiahli. Takže aj keby to nebol veľký úspech, tento lokálny úspech by mal pre vládu negatívne dôsledky."
USA s pomocou váhajú
Bielieskov obvinil americkú administratívu z „pomalosti". Tá prešla od poskytovania ukrajinským vojakom toho, čo potrebujú na prežitie ruských útokov, k poskytovaniu toho, čo je potrebné na to, aby mohli konkurovať kvantitatívnej prevahe ruského delostrelectva a uskutočňovať protiútoky.
Namiesto 90 húfnic, ktoré USA doteraz prisľúbili, Ukrajina podľa Bielieskova potrebuje 400 až 500 kusov, ako aj MLRS s dosahom najmenej 70 až 80 kilometrov, zbrane, ktoré jej umožnia poškodiť ruské sily a palebnú silu v hĺbke.
Napriek Johnsonovej podpore a správe CNN, podľa ktorej sa USA pripravujú na vyslanie rakiet MLRS na Ukrajinu, administratíva vo Washingtone váhala a obávala sa, že tieto rakety, z ktorých niektoré majú dolet 300 kilometrov, by mohli byť použité aj na údery v Rusku, uvádza CNN.
Čo sú salvové raketomety a prečo ich Ukrajina chce?
Nekrvácajú len Rusi
Vysokopostavený predstaviteľ amerického ministerstva obrany uviedol, že nebolo prijaté žiadne rozhodnutie, čo znamená, že aj v prípade, že USA budú pokračovať, bude trvať niekoľko týždňov, kým sa niektorý zo systémov objaví na frontovej línii.
„Washington sa rozhodol, že Rusku nedovolí vojensky zvíťaziť, ale robí to po častiach a naďalej neexistuje konsenzus o dodaní dostatočného množstva zbraní, dostatočne rýchlo na to, aby sa obrana Ukrajiny zmenila na útok," povedal Bielieskov. „Nezabúdajte, že hoci Rusi krvácajú, krvácame aj my," pripomenul.