Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová začala turné po štyroch krajinách Latinskej Ameriky. Cieľom je posilniť politické a obchodné väzby, ktoré, ako Európska únia priznáva, niekedy zanedbáva.

EÚ od ruskej invázie na Ukrajinu hľadá podobne zmýšľajúcich partnerov v snahe získať ďalšie možnosti obchodu aj zdroje kritických nerastov, ktoré sú potrebné pre jej zelený prechod a pomohli by jej tiež znížiť závislosť od Číny.

Von der Leyenová sa tento týždeň stretne s prezidentmi Brazílie, Argentíny, Čile a Mexika. Jej turné nasleduje po ceste nemeckého kancelára Olafa Scholza začiatkom tohto roka a prichádza týždeň pred tým, ako brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva odcestuje do Paríža.

Brusel bude tiež hostiť viac ako 30 lídrov z Latinskej Ameriky a Karibiku na samite 17. a 18. júla, ktorý má byť odrazovým mostíkom pre jeho novú agendu pre tento región.

Zanedbávané partnerstvo

Eurokomisár pre zahraničnú politiku Josep Borrell pripustil, že partnerstvo Únie s Latinskou Amerikou bolo niekedy za samozrejmosť, alebo dokonca zanedbávané a je potrebné ho rozšíriť.

Jedným z hlavných bodov programu von der Leyenovej bude obchodná dohoda, ktorú EÚ uzavrela v roku 2019 s juhoamerickým združením voľného obchodu Mercosur alebo Spoločný trh juhu (Mercado Común del Sur).

EÚ dlho rokovala o obchode so skupinou Mercosur, ktorú tvoria Brazília, Argentína, Paraguaj a Uruguaj. V roku 2019, po takmer 20 rokoch vyjednávaní, sa Únii podarilo dosiahnuť dohodu, ktorá však stále nebola ratifikovaná. Dôvodom sú obavy členských štátov európskeho bloku z vplyvu dohody na juhoamerické pralesy a podnebie. Francúzsko upozornilo tiež na riziká, ktoré predstavuje nárast vývozu juhoamerických poľnohospodárskych produktov do Európy.

Kľúčom sú suroviny

EÚ očakáva, že Mercosur čoskoro zareaguje na jej návrh pripojiť sa k záväzkom v oblasti udržateľnosti a zmeny klímy.

Von der Leyenová sa bude snažiť presadiť aj aktualizáciu obchodného paktu medzi EÚ a Mexikom, na ktorom sa obe strany dohodli v roku 2018.

Ďalším bodom jej programu bude snaha o partnerstvo v oblasti kritických nerastných surovín s viacerými krajinami v regióne. Má obchodnú dohodu s Čile, ktorá môže firmám z Únie poskytnúť lepší prístup k tamojšiemu lítiu a medi.

Prípadná dohoda s Argentínou by mohla viesť k prieskumu zásob bridlicovej ropy a plynu v tejto krajine s pomocou investorov z Európy.

Ďalšie dôležité správy

KK26 Štrasburg - Na snímke predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová hovorí na zasadnutí Európskeho parlamentu venovanom prvému roku po ruskej invázii na Ukrajinu, 15. februára 2023 v Štrasburgu. FOTO TASR/AP
European Commission President Ursula von der Leyen , left, talks to European Parliament's President Roberta Metsola before a session on one year after Russia's invasion of Ukraine, Wednesday, Feb. 15, 2023 at the European Parliament in Strasbourg, eastern France. (AP Photo
Neprehliadnite

Európa musí znížiť svoju závislosť od strategických surovín, vyhlásila Von der Leyenová