Šéf americkej internetovej spoločnosti Amazon Jeff Bezos podporuje navrhované zvýšenie korporátnej dane v Spojených štátoch. Na svojom blogu privítal, že vláda chce zlepšiť stav infraštruktúry v krajine. Bezosova firma opakovane čelila obvineniam, že sa sama plateniu daní vyhýba, alebo že štátu odvádza príliš málo. Nová americká vláda chce firmám zvýšiť daň na 28 zo súčasných 21 percent.
„Podporujeme zameranie Bidenovej administratívy na odvážne investície do americkej infraštruktúry," uviedol Bezos v príspevku. Republikánov a demokratov vyzval, aby spolupracovali a spoločne našli kompromis. Bezos, ktorý v tohtoročnom treťom štvrťroku prestane byť riaditeľom Amazonu, sa ku konkrétnej sadzbe nevyjadril.
V Nemecku štrajkujú zamestnanci Amazonu, podľa firmy to dodávky tovaru neovplyvní
Americký prezident Joe Biden v júni 2019 zmienil Amazon ako príklad firmy, ktorá má miliardové zisky, a preto by mala platiť vyššie dane ako hasiči a učitelia. Minulý týždeň potom povedal, že Amazon je jednou z 91 firiem zahrnutých v rebríčku 500 najlepšie zarábajúcich spoločností časopisu Fortune, ktoré „využívajú rôzne medzery, aby nezaplatili jeden jediný cent na federálnej dani z príjmu". To je podľa neho v ostrom kontraste s rodinami zo strednej triedy, ktoré na dani odvádzajú viac ako 20 percent z príjmu.
Bidenov predchodca Donald Trump a republikánski zákonodarcovia v roku 2017 znížili korporátnu daň z 35 na 21 percent. Trump sľuboval, že zlepší stav amerických ciest, prístavov, vodovodov a internetovej siete, ale nepodarilo sa mu to.
Amazon otvoril v Británii svoj prvý kamenný obchod mimo USA
Amazon podľa Inštitútu pre dane a ekonomickú politiku odviedol za minulý rok federálnu daň z príjmu 9,4 percenta. V rokoch 2017 a 2018 nezaplatil žiadnu daň z príjmu a za rok 2019 štátu poslal 162 miliónov dolárov. Len v poslednom štvrťroku 2019 pritom firma vykázala zisk 3,3 miliardy dolárov.
Biden chce okrem zvýšenia korporátnej dane tiež upraviť výnimky a medzery, ktoré spoločnostiam umožňujú vyvádzať zisky do zahraničia, a chce spolupracovať s ostatnými krajinami na zavedení globálnej minimálnej dane. Podľa analytikov narazí táto jeho snaha u firiem na väčšiu nevôľu než samotné zvýšenie korporátnej dane. Tú totiž mnohé z nich vďaka rôznym odpisom a úľavám ani neplatia.