Dánsky pivovar Carlsberg prerušil všetky vzťahy so svojimi ruskými aktivitami a odmieta s ruskou vládou uzavrieť dohodu, ktorá by legitimizovala štátne prevzatie týchto aktivít. Na stretnutí s novinármi po zverejnení výsledkov hospodárenia za tretí štvrťrok to v utorok povedal nový šéf Carlsbergu Jacob Aarup-Andersen. Štátne prevzatie ruských aktivít Carlsbergu označil za krádež, informovala agentúra Reuters.
„Nedá sa nijako zaobísť skutočnosť, že naše aktivity v Rusku ukradli," vyhlásil Aarup-Andersen. „Nebudeme im pomáhať v snahe zariadiť, aby to vyzeralo legitímne," dodal.
Spoločnosť Carlsberg začala po vlaňajšom začatí ruskej invázie na Ukrajinu usilovať o predaj svojej ruskej divízie Baltika a tento rok v júni oznámila, že našla kupca. V júli však ruský prezident Vladimir Putin nariadil dočasné zhabanie podielu Carlsbergu v Baltike.
Šéf Calsbergu: Nezákonne prevzali naše podnikanie
Aarup-Andersen uviedol, že v rámci následnej obmedzenej komunikácie s vedením Baltiky a ruskými úradmi Carlsberg nedokázal nájsť žiadne prijateľné riešenie situácie. „Nemienime uzavrieť žiadnu transakciu s ruskou vládou, ktorá by nejakým spôsobom ospravedlňovala, že nezákonne prevzali naše podnikanie," dodal.
Carlsberg v Rusku prevádzkoval osem pivovarov a zamestnával okolo 8 400 ľudí.
Firma vlani uviedla, že v súvislosti so svojím rozhodnutím ukončiť aktivity v Rusku bude musieť prikročiť k odpisom majetku v hodnote takmer desiatich miliárd dánskych korún (zhruba 1,3 miliardy eur). V roku 2021, teda pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu, sa Rusko na celkových tržbách podniku podieľalo zhruba desiatimi percentami a na celkovom prevádzkovom zisku šiestimi percentami.
Spoločnosť Carlsberg v utorok oznámila, že tržby v treťom štvrťroku medziročne zvýšili o 0,3 percenta na 20,3 miliardy dánskych korún. Boli tak zhruba v súlade s očakávaniami. Firma však varovala, že na situáciu na trhu s pivom by mohla mať negatívny vplyv slabá spotrebiteľská dôvera v Európe. Carlsberg je tretím najväčším producentom piva na svete.