Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg podľa svojich slov „nemá dôvod domnievať sa“, že Turecko zablokuje snahy Fínska a Švédska o vstup do Aliancie.

Stoltenberg, ktorý v apríli sľúbil severským krajinám rýchly prístupový proces, pre denník Financial Times uviedol, že stále je možné prekonať „legitímne“ obavy Ankary „v primeranom čase“.

Turecké obavy nie sú nové

„Na začiatku procesu sme nemali dôvod domnievať sa, že nastanú nejaké problémy. Turecké obavy nie sú nové. Turecko je dôležitým spojencom - a keď spojenec vznesie obavy o bezpečnosť, musíme ich riešiť," vysvetlil Stoltenberg.

Denník Financial Times pripomenul, že Fínsko a Švédsko požiadali o členstvo v NATO minulý mesiac, a to v dôsledku rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu. Predstavitelia NATO severanom sľúbili, že prvá fáza ich vstupu do Aliancie bude trvať len jeden alebo dva týždne. Ale to bolo predtým, než Turecko vznieslo námietky v súvislosti s podporou Kurdov v oboch krajinách.

Penzióny pre teroristov

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan opakovane slovne útočil na Švédsko a Fínsko, pričom tieto krajiny nazval „penziónmi“ pre teroristov a požadoval zablokovanie ich žiadostí do NATO.

Fínski a švédski ministri už avizovali sprísnenie svojich protiteroristických zákonov, rovnako aj možné uvoľnenie kritérií pre predaj zbraní do Turecka, keď raz budú členmi NATO.

Stoltenberg na otázku Financial Times, či bola jeho vlastná dôveryhodnosť ohrozená, keď Fínsku a Švédsku sľúbil rýchlu ratifikáciu, zopakoval, že „v tom čase nemal dôvod domnievať sa“, že nastanú nejaké problémy.

Aj fínsky prezident Sauli Niinistö tvrdil, že v aprílovom rozhovore ho turecký prezident ubezpečil, že snaha o vstup do NATO bude vnímaná priaznivo.

Fínsko a Švédsko členmi čo najskôr

„Mojím cieľom je, aby boli Fínsko a Švédsko členmi čo najskôr. V porovnaní s inými prístupovými procesmi môže byť tento stále rýchly,“ zdôraznil Stoltenberg.

Priznal, že nie je stanovené, aby sa táto otázka vyriešila do začiatku summitu NATO koncom júna v Madride, čo mnohí považovali za moment, keď Aliancia oficiálne privíta severanov vo svojich radoch.

Obavy Turecka sú zrejme menej zamerané na Fínsko než na Švédsko, ktoré má významnú kurdskú populáciu a ktorého vláda dvakrát prežila len vďaka dohode so švédsko-kurdským poslancom. Dohoda zahŕňala podporu pre skupinu, ktorú Erdogan nazýva teroristickou.

Sadneme si s Tureckom

„Obavy Turecka z terorizmu sú legitímne. Pretože žiadny spojenec NATO nezažil toľko teroristických útokov ako Turecko... Sadneme si s Tureckom a nájdeme spoločnú cestu,“ avizoval Stoltenberg.

Zároveň ocenil švédsku premiérku Magdalenu Anderssonovú za „pripravenosť Švédska riešiť obavy Turecka" úpravou protiteroristických zákonov a návrhom, aby sa predaj zbraní Ankare zjednodušil.

Ďalšie dôležité správy

Vlajky členských krajín NATO
Neprehliadnite

Rusko nie je schopné napadnúť Švédsko a Fínsko, myslí si námestník generálneho tajomníka NATO