Súčasný šéf Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg (62) sa stane novým guvernérom nórskej centrálnej banky. Oznámilo to nórske ministerstvo financií. Postu na čele Norges Bank sa ujme po ukončení svojho pôsobenia v NATO. Dovtedy sa chce naplno venovať práci pre alianciu.

Až po skončení funkčného obdobia

Miesto guvernéra sa uvoľní 1. marca. Stoltenberg však najskôr dokončí svoje funkčné obdobie na čele NATO, ktoré mu vyprší 30. septembra.

Vláda dúfa, že by do novej funkcie mohol nastúpiť okolo 1. decembra. Dovtedy bude úrad dočasne zastávať Ida Woldenová Bacheová, ktorá je teraz zástupkyňou šéfa centrálnej banky a bola hlavnou súperkou Stoltenberga v boji o post guvernéra, napísala agentúra Reuters.

„Až do 1. októbra, kedy skončí moje pôsobenie v NATO, budem venovať všetky svoje sily a pozornosť vedeniu aliancie," citovala agentúra AFP zo Stoltenbergovho vyjadrenia po oznámení jeho budúcej pracovnej pozície. „Je to absolútne nevyhnutné v čase, keď Európa a Severná Amerika musia držať pri sebe," dodal s odkazom na súčasné napätie medzi Ruskom a Západom okolo Ukrajiny.

Slúži ako prostredník

Generálny tajomník je najvyššie postavený civilista v NATO, reprezentuje alianciu navonok a slúži predovšetkým ako prostredník. Jeho výber nemá presne stanovené pravidlá, členské krajiny ho tradične volia po vzájomnej zhode.

Mandát trvá štyri roky s možnosťou predlžovania. Neformálnym zvykom je, že býva vyberaný zástupca európskej členskej krajiny, pretože vrchný veliteľ spojeneckých vojsk v Európe je tradične Američan. Predpokladom pre uchádzačov sú skúsenosti z vrcholnej politiky.

Kto bude náhrada

V poradí 13. šéfom NATO sa Stoltenberg stal v roku 2014, na začiatku októbra mu končí druhý mandát. Oceňovaný bol okrem iného za to, že vykonal alianciu náročným obdobím v čase vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý spochybňoval aliančný záväzok prísť na pomoc ohrozeným členom, ktorí nevydávajú na obranu dohodnuté prostriedky, pripomenula agentúra AP.

Kto Stoltenberga na čele NATO nahradí, nie je zatiaľ jasné. Podľa informácií z aliančných kruhov, na ktoré sa odvoláva agentúra DPA, má o tento post záujem okrem iného aj bývalá britská premiérka Theresa Mayová.

Ako možní Stoltenbergovi nástupcovia sa opakovane spomínajú aj holandský premiér Mark Rutte, estónska premiérka Kaja Kallasová, bývalá šéfka únijnej diplomacie Federica Mogheriniová či rumunský prezident Klaus Iohannis.

Obavy opozície

Stoltenberg bol menovaný na čelo centrálnej banky napriek obavám opozície, že by jeho vymenovanie mohlo oslabiť nezávislosť banky. Súčasný nórsky premiér Jonas Gahr Störe bol totiž členom vlád, ktorých predsedom bol práve Stoltenberg. Obaja muži sa teda veľmi dobre poznajú.

Stoltenberg bude mať na starosti stanovovanie úrokových sadzieb a riadenie finančnej stability, ale aj dohľad nad nórskym štátnym investičným fondom. Ten je najväčší na svete, jeho aktíva činia 1,4 bilióna dolárov.

Vzdelaním je Stoltenberg ekonóm. V rokoch 2000 až 2001 a 2005 až 2013 bol nórskym premiérom, bol tiež ministrom financií a ministrom energetiky. V roku 2014 sa stal generálnym tajomníkom NATO.

Ďalšie dôležité správy

Jens Stoltenberg, Dmytro Kuleba
Neprehliadnite

Infografika: Ako rástlo NATO. A ako by podľa Vladimira Putina malo prestať rásť