Začiatkom minulého roka prebehol v Mjanmarsku vojenský prevrat proti vláde Aun Schan Su Ťij, laureátke Nobelovej ceny za mier, ktorá preslávila aj údajnou genocídou moslimského obyvateľstva.
Vojenská junta, ktorá prevzala moc na dobu neurčitú, čelí medzinárodným sankciám a kritike. Podľa OSN a rôznych aktivistov sa armáda dopúšťa zločinov proti ľudskosti. Generálovi Min Aung Hlaingovi, šéfovi junty, nie je umožňované krajinu zastupovať na medzinárodnej úrovni.
Jednou z výnimiek tohto bojkotu je Rusko, ktoré Hlaing prvýkrát navštívil v júni minulého roku. Opäť sa tam zjavil až v júli 2022, keď išlo údajne o súkromnú návštevu. Dva mesiace neskôr je späť, tentokrát už oficiálne, uvádza Reuters. Okrem oficiálnych stretnutí a ekonomického samitu má generál Hlaing v diári aj návštevy univerzít a tovární. Členovia mjanmarskej delegácie sa stretnú so svojimi ruskými náprotivkami.
Rusko je pre myanmarskú juntu kľúčovým spojencom, zásobuje ju vojenskou technikou a materiálom. Rusko poskytlo Mjanmarsku vakcíny proti covidu-19, Nay Pyi Taw má teraz od Moskvy nakupovať plyn a nespracovanú ropu.