Sedem krajín EÚ otvorene odmietlo túto myšlienku v liste adresovanom exekutíve EÚ, uviedla agentúra Reuters. List s dátumom 26. januára podpísali Česká republika, Dánsko, Fínsko, Rakúsko, Írsko, Estónsko a Slovensko. Bol adresovaný podpredsedovi Európskej komisie zodpovednému za obchod Valdisovi Dombrovskisovi.

Nemecko, Holandsko a Belgicko, ktoré síce list nepodpísali, sú tiež proti akýmkoľvek novým spoločným pôžičkám EÚ. Týmto sa ešte viac rozširuje zoznam krajín, ktoré budú pravdepodobne hlasovať proti, keď sa lídri EÚ stretnú 9. - 10. februára, aby o plánoch diskutovali.

Všetkých 10 krajín tvrdí, že EÚ by mala využívať už schválené finančné prostriedky namiesto toho, aby hľadala ďalšie financie.

Komisia, ktorá je zodpovedná za spravodlivú hospodársku súťaž v EÚ, sa domnieva, že nové finančné prostriedky sú nevyhnutné na vyrovnanie schopností chudobnejších a bohatších krajín pomôcť ich ekologickým odvetviam v boji proti konkurencii Číny a Spojených štátov.

V Spojených štátoch sa zaviedol zákon o znižovaní inflácie, ktorý ponúka dotácie vo výške 369 miliárd dolárov firmám vyrábajúcim v USA elektromobily, batérie, veterné turbíny alebo vodík. Predstavitelia EÚ sa tak obávajú, že tento zákon odláka firmy z Európy.

Boj o udržanie ekologického priemyslu v Európe ešte viac sťažujú ceny energie, ktoré sú u nás oveľa vyššie ako v USA, a často zdĺhavé povoľovacie procesy pre ekologické investície.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová minulý týždeň uviedla, že EÚ pripraví zákon, ktorý „uľahčí život“ ekologickému priemyslu. Priemysel podporí štátnou pomocou a investíciami ESF, ako aj okamžitým finančným prechodným riešením, aby sa podniky nepresunuli do Spojených štátov.

Vo svojom liste však sedem krajín uviedlo, že by sa mali najskôr minúť peniaze, na ktorých sa už členské krajiny dohodli. Ide o financie, ktoré má EÚ získať prostredníctvom fondu na obnovu po pandémii (RRF) vo výške 800 miliárd eur. Fond pozostáva z grantov a lacných úverov.

„Musíme zabezpečiť, aby ekonomika vhodne využila už dohodnuté finančné prostriedky EÚ“, napísalo sedem krajín. „Doteraz sa využilo len približne 100 miliárd eur z celkovej sumy 390 miliárd eur pochádzajúcich z grantov RRF.“

„Ďalej je v RRF stále k dispozícii nevyužitá úverová kapacita. Akékoľvek ďalšie opatrenia by mali vychádzať z dôkladnej analýzy Komisie týkajúcej sa zostávajúceho nedostatku finančných prostriedkov a nemali by sa zavádzať žiadne nové finančné prostriedky“, dodali.

Nemecko, Holandsko a Belgicko sa stotožňujú s týmto názorom a poukazujú na nevyužité pôžičky z fondu obnovy, o ktoré vlády nepožiadali, pretože uprednostnili granty.

V liste sa píše, že namiesto hľadania ďalších financií by EÚ mala pri investíciách znížiť byrokraciu a dosiahnuť pokrok v projekte únie kapitálových trhov, ktorý sa ťahá od roku 2014. Únia kapitálových trhov by podporila využívanie súkromného kapitálu v celej EÚ.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Európska únia sa dohodla na sprísnení hlavného nástroja na ochranu klímy