Doteraz mal osem členov, počet členov klubu nesmie klesnúť pod osem. Ako povedal M. Fedor na tlačovej besede, odísť zo strany sa rozhodol po septembrovom kongrese, kde skončil vo funkcii podpredsedu. Z parlamentu však odísť nemieni. Chce v ňom pôsobiť ako nezaradený poslanec.
Rozhodnutie ako chce ďalej pôsobiť v politike oznámi do konca novembra. „Vstupoval som do tejto strany, pretože bola nádejou pre Slovensko ako aj zárukou modernizačnej, zodpovednej politiky. Dnes to nie je tá istá strana. Ešte pred mesiacom a pol som hovoril, že osudovo vnímam pripravovaný Kongres SDKÚ-DS a o tom, že sú nevyhnutné zmeny v oblasti programovej, personálnej i vo fungovaní strany, ktorá nemôže rezignovať na tzv. veľké témy slovenskej politiky. A práve na to SDKÚ-DS rezignovala,“ vyhlásil.
M. Fedor poprel, že by vstupoval do Siete. Chce sa o ďalšom svojom pôsobení v politike rozprávať s viacerými ľuďmi. „Politika musí byť o vecných riešeniach. Tie sa snažím hľadať,“ vyhlásil. M. Fedor o svojom rozhodnutí už informoval predsedu strany Pavla Freša. Ten to podľa neho zobral na vedomie.
Neúspešný kongres sa podľa M. Fedora stal zlomovým bodom, keď definitívne začal uvažovať o ukončení svojho pôsobenia v tejto strane.
Z SDKÚ-DS vystúpili v tomto volebnom období viacerí poslanci. V roku 2013 odišla trojica Lucia Žitňanská, Magda Vášáryová a Miroslav Beblavý. Pred letom odišli Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš. Spolu s M. Fedorom na protest proti P. Frešovi v septembri odstúpili z postov podpredsedov aj ďalší podpredsedovia Ivan Štefanec a Viliam Novotný. Jozef Mikuš odstúpil ešte v júni.
Za preferencie i zbabrané voľby môže podľa Babitzovej Frešo
Vyhlásenia o potrebe spájania pravice vyznievajú zo strany predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša ako prázdna fráza, povedala Eva Babitzová, ktorá pre kandidatúru na podpredsedu SDKÚ-DS odišla z rádia Expres. Ako dodala, k spájaniu vyzýva človek, ktorý nebol schopný spojiť sily vo vlastnej strane a vyviesť ju z krízy.
„V septembri som ako človek čerstvo prichádzajúci do SDKÚ-DS, a teda dovtedy nezaťažený politickými machináciami, zažila predstavu o reštarte a spájaní sa v podaní Pavla Freša. Počas mimoriadneho snemu mal jedinečnú príležitosť nechať priestor na zmenu vo vlastnej strane, avšak tak ako vtedy nechcel túto diskusiu pripustiť, aj teraz zahmlieva úpadok strany, ktorá priviedla Slovensko do EÚ a NATO tým, že hovorí o potrebe zmeny celej pravice,” vyhlásila E. Babitzová.
Výsledky ostatného prieskumu agentúry Polis, ktorý bývalého lídra reforiem na Slovensku poslal s tromi percentami preferenčných hlasov do politickej histórie, sú podľa nej len vyústením spôsobu riadenia strany súčasným vedením SDKÚ-DS. „Absolútnu stratu dôvery pravicových voličov potvrdili aj výsledky komunálnych volieb, kde SDKÚ-DS prepadla, a pravicový volič jasne ukázal, že preferuje nezávislých a možno aj menej známych kandidátov,” zdôraznila E. Babitzová.
Ani aktuálny prieskumu agentúry MVK by SDKÚ-DS do parlamentu nepustil, strana by získala 3,9 percenta hlasov.
Frešo sa chce spájať proti Ficovi
SDKÚ-DS volá po spájaní pravice do širokej koalície, aby dokázala poraziť Roberta Fica. Ako povedal v utorok na tlačovej besede predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovít Kaník, Vladimíra Mečiara porazila Slovenská demokratická koalícia (SDK). „Treba, aby tu vznikla demokratická koalícia, ktorá ponúkne alternatívu proti Ficovi. Ak pravica dokáže spojiť sily, dosahuje úspech,“ povedal.
K nemu sa pridal aj Pavol Frešo. Podľa neho pokiaľ stredopravá scéna dokáže držať spolu, napodobní SDK a nominuje zrozumiteľných ľudí, nemusí sa obávať, že nedokáže vládnuť. Zároveň zdôraznil, že pravica sa dlho nechala traumatizovať pádom vlády Ivety Radičovej, ľavica však podľa neho nie je alternatívou.