Kresťanskodemokratická únia (CDU) sa stala jednoznačným víťazom nedeľňajších opakovaných parlamentných volieb v nemeckej metropole Berlín, ktorá má štatút spolkovej krajiny.
Sociálni demokrati (SPD) so starostkou Franziskou Giffeyovou skončili s rozdielom len niekoľkých desiatok hlasov na druhom mieste pred zelenými, vyplýva podľa agentúry DPA z konečných výsledkov zverejnených v noci na pondelok.
Pokles o tri percentá
CDU s volebným lídrom Kaiom Wegnerom získala 28,2 percenta hlasov, čo je o vyše desať percentuálnych bodov viac v porovnaní s voľbami v roku 2021.
S 18,4 percentami hlasov si sociálni demokrati zaknihovali svoj najhorší výsledok od roku 1950, hoci ešte v septembri 2021 ich volilo 21,4 percenta občanov.
Zelení, ktorí sú od roku 2016 v koaličnej vláde so stranou Ľavica a SPD, tiež dostali 18,4 percenta hlasov (18,9), za sociálnymi demokratmi však zaostali iba o 105 hlasov.
Krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD) si polepšila o viac ako jeden percentuálny bod získala 9,1 percenta hlasov.
Na nedeľňajšie voľby nebudú v dobrom spomínať ani v Slobodnej demokratickej strane (FDP), ktorá so ziskom 4,6 percenta hlasov (7,1) vypadla z ďalšieho krajinského parlamentu.
Berlínska CDU dosiahla svoj najlepší výsledok za viac ako 20 rokov a vzniesla nárok na zostavenie novej vlády. Tú by mohla vytvoriť buď s SPD, alebo so zelenými. Pokračovať však môže aj doterajšia trojkoalícia SPD, zelených a Ľavica, pričom Giffeyová by v tomto prípade mohla zostať starostkou. Tento variant podporujú zelení.
Obnovenie dôvery po fiasku
Berlínu, jednej zo 16 spolkových krajín, súdy nariadili vrátiť sa k volebným urnám po tom, ako sa zistilo, že voľby v roku 2021 nespĺňali základné demokratické normy v dôsledku rozsiahlych problémov s hlasovaním.
Nedeľňajšie voľby sa konali pod dohľadom medzinárodných pozorovateľov z Rady Európy, ktorých pozvalo samotné mesto, aby sa obnovila dôveru po fiasku z roku 2021.
Na voľbách sa zúčastnilo 63,1 percenta z približne 2,4 milióna oprávnených voličov. V roku 2021 to bolo 75,4 percenta, no predvlani sa konali aj voľby do Spolkového snemu. K dispozícii bolo celkovo 2 257 volebných miestností.
Opakované voľby v Berlíne sú len druhým prípadom v povojnovej histórii Nemecka, keď boli krajinské voľby vyhlásené za neplatné. Predtým sa po nezrovnalostiach pri hlasovaní museli v roku 1991 opakovať voľby v Hamburgu.