Saudská Arábia, najväčší svetový vývozca ropy, v druhom štvrťroku viac ako zdvojnásobila dovoz vykurovacieho oleja z Ruska, ktorý používa na výrobu elektriny. Dovoz z Ruska má pomôcť uspokojiť dopyt po elektrine kvôli chladeniu v čase letných horúčav a uvoľniť krajine vlastnú ropu pre vývoz. Uviedla to agentúra Reuters.

Rusko predáva pohonné hmoty za znížené ceny, pretože medzinárodné sankcie na Moskvu mu obmedzili možnosti predaja. Mnohé krajiny nákupy energií z Ruska zakázali. Čína, India a niekoľko krajín z Afriky a Blízkeho východu však dovoz zvyšujú.

Vysoké ceny ropy zhoršili infláciu

Biden má koncom tohto týždňa navštíviť Saudskú Arábiu. Očakáva sa, že sa bude snažiť, aby Rijád zvýšil dodávky ropy na trhy, a pomohol tak znížiť globálne ceny ropy. Rast cien ropy zhoršil infláciu po celom svete. Saudská Arábia aj ďalšie krajiny však majú málo voľných kapacít, aby mohli v krátkodobom horizonte zvýšiť ťažbu. Rijád tiež udržiava spoluprácu s Ruskom v aliancii popredných svetových producentov ropy nazývanej OPEC+. Obe krajiny sú prakticky lídrami v tejto skupine, presnejšie Saudská Arábia medzi krajinami OPEC a Rusko medzi krajinami, ktoré nie sú oficiálne členmi OPEC.

Dovoz vykurovacieho oleja sa viac ako zdvojnásobil

Údaje spoločnosti Refinitiv Eikon o sledovaní lodí ukázali, že Saudská Arábia za apríl až jún tohto roka doviezla z Ruska cez ruské a estónske prístavy 647-tisíc ton vykurovacieho oleja. Pred rokom to bolo 320-tisíc ton. Za celý rok 2021 Saudská Arábia doviezla z Ruska 1,05 milióna ton vykurovacieho oleja.

Saudská Arábia už niekoľko rokov dováža z Ruska vykurovací olej, ktorý môže znížiť jej potrebu rafinovať ropu na produkty a znížiť množstvo ropy, ktorú potrebuje spaľovať pre výrobu energie. Krajine tak zostáva viac nerafinovanej ropy, ktorú môže predávať na medzinárodných trhoch za vyššie ceny.

Spotreba energie v Saudskej Arábii zvyčajne dosahuje vrchol v lete, keď s rastom teplôt stúpa dopyt po chladení. Krajina väčšinou používa na výrobu elektriny ropu. Niektoré mestá totiž ležia ďaleko od nálezísk zemného plynu, ktorý by mohol byť čistejším poskytovateľom elektriny. V letných mesiacoch spáli krajina zvyčajne 600-tisíc barelov ropy denne, v zimných potom 300-tisíc barelov denne, ukazujú údaje organizácie zameranej na poskytovanie údajov z ropného a plynárenského trhu JODI. Vďaka vyššiemu využívaniu zemného plynu sa toto množstvo znížilo z až jedného milióna barelov denne v roku 2010.

Vykurovací olej sa používa aj ako palivo pre lode

Saudská Arábia tiež doviezla viac vykurovacieho oleja cez blízkovýchodné centrum v meste Fudžajra v Spojených arabských emirátoch. Podľa údajov o sledovaní lodí do Fudžajry tento rok dorazilo 1,17 milióna ton ruského vykurovacieho oleja, vlani v rovnakom období to bolo 900-tisíc ton. Ďalších 900-tisíc ton mohlo byť dopravených do mesta v júli, čo by celkový tohtoročný dovoz zvýšilo na 2,1 milióna ton. Za celý minulý rok dovoz predstavoval 1,64 milióna ton.

Väčšina vykurovacieho oleja, ktorý dorazí do Fudžajry, sa predáva ako palivo pre lode. Časť sa ho ale posiela do susedných krajín. Nie je jasné, koľko ruského paliva mohlo putovať do Saudskej Arábie cez Fudžajru.

Ďalšie dôležité správy

Ropné rameno
Neprehliadnite

Spojené arabské emiráty tvrdia, že sa blížia k svojmu stropu ťažby ropy