Otvorenie saudskoarabského vzdušného priestoru všetkým civilným dopravcom, ktoré znamená skrátenie letov z Ázie do Izraela, nie je predstupňom k normalizácii vzťahov Rijádu s Izraelom, vyhlásil dnes saudskoarabský minister zahraničia Fajsal bin Farhán Saúd. Otvorenie vzdušného priestoru oznámil Rijád v piatok v čase cesty amerického prezidenta Joea Bidena do Izraela a Saudskej Arábie. Washington to označil za historický krok v domnení, že povedie k normalizácii vzťahov medzi týmito dvoma blízkovýchodnými krajinami.

Normalizácia vzťahov sa zatiaľ nekoná

Server The Times of Israel opísal dnešné vyhlásenie Farhána ako studenú sprchu pre Washington. Biden v piatok večer hovoril o „veľkom kroku, nielen symbolickom" a vyjadril nádej, že povedie k širšej normalizácii vzťahov medzi Izraelom a Saudskou Arábiou. Rovnako izraelský premiér Jair Lapid v piatok krok Rijádu privítal a uviedol, že otvorenie saudskoarabského leteckého priestoru izraelským aerolíniám je prvým krokom k normalizácii vzťahov s Rijádom.

„Nie, toto nemá nič spoločné s diplomatickými vzťahmi s Izraelom," povedal dnes saudskoarabský minister zahraničia na summite krajín Perzského zálivu v Džidde. Podľa neho Rijád otvoril vzdušný priestor najmä preto, aby zlepšil letecké spojenie medzi krajinami sveta. Krok Rijádu povedie k niekoľkohodinovému skráteniu doby letu medzi Izraelom a Indiou, Thajskom, Čínou a ďalšími ázijskými štátmi.

Dohoda v nedohľadne

Už v piatok ale saudskoarabský štátny minister pre zahraničné záležitosti Ádil Džubajr povedal televízii CNN, že postoj Rijádu k Izraelu sa nemení. Dodal, že požiadavkou Saudskej Arábie pred normalizáciou vzťahov je dohoda na dvojštátnom riešení izraelsko-palestínskeho konfliktu. Tento postup je aj v súlade s takzvanou arabskou mierovou iniciatívou, ktorú prijala v roku 2002 Liga arabských štátov a ktorá predpokladá, že arabské krajiny normalizujú vzťahy s Izraelom až po tom, ako ten stiahne svoje jednotky z okupovaných palestínskych území a bude súhlasiť so vznikom Palestínskeho štátu s východným Jeruzalemom ako jeho hlavným mestom.

Izrael v snahe o získanie spojencov proti svojmu úhlavnému nepriateľovi Iránu normalizoval v roku 2020 vzťahy so Spojenými arabskými emirátmi, Bahrajnom a Marokom. K týmto takzvaným Abrahámovským dohodám, nazvaným podľa biblického patriarchu Abraháma uctievaného židmi i moslimami, prispela vláda bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

Po tom, ako Izrael v roku 2020 nadviazal diplomatické vzťahy so SAE a Bahrajnom, začala Saudská Arábia izraelským leteckým spoločnostiam umožňovať prelety do týchto krajín cez zvláštny letecký koridor.

Ďalšie dôležité správy

WA 4 archív Jeruzalem - Na archívnej snímke zo 7. júla 2021 izraelský prezident Jicchak Herzog gestikuluje v prezidentskom paláci v Jeruzaleme. Herzog uskutoční vo februári oficiálnu návštevu Turecka. Oznámil to v stredu 26. januára 2022  turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorý návštevu vníma ako šancu na nápravu narušených vzťahov medzi Tureckom a Izraelom. FOTO TASR/AP

FILE - Israel's President Isaac Herzog speaks in the president's residence in Jerusalem, July 7, 2021. Israel's figureh
Neprehliadnite

Izrael údajne súhlasí s tým, aby dva strategické ostrovy získala Saudská Arábia