Nechceným efektom sankcií sú stúpajúce ceny palív a potravín pre zvyšok sveta, rastú tiež obavy z humanitárnej katastrofy. Čoskoro bude treba uzavrieť dohodu. Práve uplynuli tri mesiace odo dňa, keď Západ začal svoju ekonomickú vojnu proti Rusku. A nič nejde podľa plánu. Naopak, všetko sa rúca, píše The Guardian.

Lepšia voľba

Sankcie na Vladimira Putina boli uvalené nie preto, že to bola najlepšia voľba, ale preto, že to bola lepšia voľba z dvoch: buď nerobiť nič, alebo zasiahnuť vojensky.

Prvý balík ekonomických opatrení bol prijatý hneď po tom, ako Rusko zaútočilo na Ukrajinu, pričom sa zdalo, že Kyjev v priebehu niekoľkých dní kapituluje. To sa nestalo, čiastočne v dôsledku sankcií, ktoré síce nie sú dokonalé, ale postupne naberali na intenzite.

Rusko na to má

Zdá sa, že Rusko sa nesťahuje z Ukrajiny, čo nie je prekvapujúce, pretože sankcie mali presne opačný efekt na ruskú ekonomiku a zdvihli cenu ruskej ropy a plynu, čím mohutne podporili jeho obchodnú bilanciu a pomohli financovať jeho vojnové úsilie.

V prvých štyroch mesiacoch tohto roka sa Putin mohol pochváliť prebytkom na bežnom účte vo výške 96 miliárd dolárov, čo je trikrát viac ako za to isté obdobie roku 2021.

Ropný jackpot

Keď EÚ oznámila svoj čiastočný zákaz dovozu ruskej ropy, ceny surovej ropy na svetových trhoch stúpli, čo pre Kremeľ znamená ďalší jackpot. Rusko nemá problém nájsť alternatívne trhy pre svoje energie, pričom jeho export do Číny medziročne stúpol o 50 percent.

To však neznamená, že sankcie Moskvu nebolia. Medzinárodný menový fond (IMF) odhaduje, že ruská ekonomika sa tento rok scvrkne o 8,5 percenta. Rusko má podľa Reuters zásoby základných tovarov, aby udržiavalo svoju ekonomiku v chode, ale v priebehu času ich vyčerpá.

Ďalšie dôležité správy

Russian President Putin meets with Delovaya Rossiya public organization members
Neprehliadnite

Jastrabia politika Putina má trhliny. 10 faktov, ako sa prepadá ruská ekonomika