Väznený ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj dnes na sociálnych sieťach kritizoval ako nedostatočné západné sankcie uvalené na ruských oligarchov po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu. Na sankčnom zozname Európskej únie Navalnému napríklad chýba generálny riaditeľ ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom Alexej Miller a upozorňuje, že medzinárodným postihom sa doteraz vcelku úspešne vyhýba aj jeden z najbohatších Rusov Vladimir Potanin.
„Sme svedkami silných vyjadrení lídrov, ale rozhodnutia niekde viaznu," napísal Navaľnyj o prijímaní sankcií. Západní predstavitelia by podľa neho mali prestať s „nekonečnými" rečami a začať konať.
Opozičný politik sa pozastavil nad tým, že z mien v rebríčku 200 najbohatších Rusov zostavených ruskou verziou časopisu Forbes sa ich na sankčné zoznamy Európskej únie, USA a Británie dostalo podľa jeho zistení len 46.
„Číslo dva nie je pod sankciami. Oligarcha Potanin verejne vychvaľuje Putina a vyťahuje sa, že ho sankcie nemusia zaujímať," napísal Navalnyj. Na Potanina, ktorý vlastní významný podiel v metalurgickej spoločnosti Norilsk Nickel, v júni uvalila sankcie napríklad Británia, USA a Európska únia ale zatiaľ nie. Na americkom sankčnom zozname Navalnému chýba aj oligarcha Romana Abramovič.
Väznený opozičník okrem toho upozornil, že bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev, ktorý je hlasným podporovateľom vojny na Ukrajine, sa vyhol uvaleniu sankcií na svoju jachtu Fotiniju tak, že ju previedol na náhodnú firmu. Podobným spôsobom dcéra ruského prezidentského hovorcu Dmitrija Peskova zabezpečila svoj byt v Paríži, keď ho previedla na svoju matku.
Západné krajiny Navaľnyj vyzval, aby vzali do úvahy zoznam asi 6 000 ľudí, ktorých jeho nová protikorupčná platforma označila za podporovateľov vojny. Okrem podnikateľov na neho Navalného spolupracovníci zaradili aj stovky ľudí z médií vrátane regionálnych novinárov alebo poslancov, senátorov a gubernátorov